Ostrów Wielkopolski doceniony w Europie

Możliwość komentowania Ostrów Wielkopolski doceniony w Europie została wyłączona Samorząd

Rozmowa z Beatą Klimek, prezydentem miasta.

Objęła Pani urząd prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w 2014 roku, z ambitnym programem wyborczym. Udaje się Pani go realizować?

Przede wszystkim, jestem dumna z szeregu działań na rzecz ostrowskich rodzin. W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje już miejskie becikowe, bezpłatny pobyt dzieci w samorządowych przedszkolach oraz tanie budownictwo mieszkaniowe. Udało nam się także wdrożyć budżet obywatelski, kartę seniora z systemem ulg i preferencji dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Odblokowaliśmy sprzedaż mieszkań komunalnych i uruchomiliśmy wsparcie dla przedsiębiorców, tworzących nowe miejsca pracy. Zlikwidowaliśmy również kosztochłonną spółkę Holdikom, a dzięki oszczędnościom w sektorze komunalnym, udało się minimalnie obniżyć lub utrzymać na dotychczasowym poziomie ceny za usługi komunalne. Wprowadziliśmy też nowe programy profilaktyczne, w tym ochrony dzieci przed próchnicą, a także utworzyliśmy obiecany fundusz dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. To większość tych elementów mojego programu, które już stały się faktem.

Co należy zrobić, aby zwiększyć atrakcyjność miasta? Jakie inwestycje infrastrukturalne są niezbędne?

Przede mną i moimi współpracownikami kolejne, bardzo ważne zadania do wykonania. Oczywiście, założenia programu wyborczego to jedno, natomiast aktualne potrzeby determinujące kolejne wyzwania – to drugie. Jako prezydent miasta podjęłam inicjatywy, które nie były elementami mojego programu wyborczego, a które w trakcie kadencji uznałam za niezbędne do realizacji. Tak było chociażby z Dziennym Domem Senior-WIGOR czy też z rozpoczętym procesem termomodernizacji publicznych przedszkoli. Mamy też kolejne, ambitne cele. Po oddaniu do użytku we wrześniu tego roku nowego budynku przedszkola na osiedlu Pruślin, chcemy utworzyć kolejne dwa przedszkola. Jedno, zupełnie od podstaw, zbudujemy na osiedlu Wenecja. Drugie utworzymy na bazie dawnej siedziby Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Krępa. Oddaliśmy do użytku nowy Żłobek Miejski, zwiększając w nim liczbę miejsc o 60. Na tym jednak nie poprzestajemy, dążymy bowiem do uruchomienia drugiego żłobka, wykorzystując infrastrukturę szkolną. Podjęliśmy się zrealizowania inwestycji, o których przez lata zapomniano, a które są dla ostrowian niezwykle istotne. Oddaliśmy właśnie do użytku Basen Miejski, który przez lata niszczał, remontujemy Stadion Miejski, a także przymierzamy się do budowy hali widowiskowo-sportowej, czyli obiektu, na który mieszkańcy miasta czekają już wiele lat. Jestem przekonana, że nowa hala sportowa w Ostrowie Wielkopolskim powstanie.

W tym roku Rada Europy przyznała miastu Dyplom Europejski. Za co samorząd został uhonorowany tak prestiżowym wyróżnieniem?

Jak często podkreślane jest podczas wręczania wyróżnień Rady Europy, są one przyznawane w imieniu ośmiuset milionów obywateli Europy, ponieważ właśnie taką rzeszę mieszkańców Starego Kontynentu reprezentuje ta instytucja. Dyplom Europejski to zatem bardzo prestiżowe wyróżnienie. Komisja społeczna, zdrowia i zrównoważonego rozwoju Rady Europy doceniła tak działania miejskie, jak i prezydent miasta – m.in. fakt, że jestem członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także pracuję w zespole ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitarnych i Miejskich KWRiST. Pod uwagę wzięto również współpracę Ostrowa z miastami partnerskimi, a także wymiany międzynarodowe – młodzieży oraz kontakty między władzami lokalnymi. Komisja doceniła także promowanie idei europejskich oraz akcje solidarnościowe. Dodatkowo wzięto pod uwagę fakt, że Ostrów Wielkopolski jest gospodarzem wielu imprez o charakterze międzynarodowym.