Organizacje pracodawców chcą lepszej współpracy z przedsiębiorcami

Możliwość komentowania Organizacje pracodawców chcą lepszej współpracy z przedsiębiorcami została wyłączona Aktualności, Polski Kapitał

Związki regionalne Konfederacji Lewiatan łączą siły i chcą zachęcić przedsiębiorców do większej współpracy z organizacjami pracodawców oraz udziału w konsultacjach społecznych. Właśnie ruszył projekt „Konfederaci – konfederatom. Zwiększenie współpracy organizacji pracodawców z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących”.

Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan wspólnie z partnerami – Małopolskim Związkiem Pracodawców Lewiatan, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Śląskim Związkiem Pracodawców Prywatnych oraz Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozyskali z Ministerstwa Rozwoju dotację na zawiązanie sieci współpracy. Właśnie rozpoczął się projekt, którego efektem będzie wzmocnienie współpracy między regionalnymi związkami pracodawców Konfederacji Lewiatana z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących programów operacyjnych na lata 2014-2020. Dzięki cyklicznym spotkaniom nastąpi też wzmocnienie relacji pomiędzy ekspertami pełniącymi funkcje członków i zastępców w komitetach monitorujących.

Jak przebiegają konsultacje społeczne?

O tym, że warto uczestniczyć w konsultacjach dokumentów oraz kryteriów wyboru projektów przekonał się chyba każdy pracodawca, który ubiegał się o środki unijne. Konsultacje społeczne umożliwiają zebranie cennych uwag, lub opinii na temat zasad i warunków organizowanych konkursów RPO, adresowanych do przedsiębiorców. Niestety, z doświadczenia organizacji pracodawców wynika, że przedsiębiorcy bardzo sporadycznie uczestniczą w pracach nad dokumentami, które mają później duże znaczenie podczas wyboru unijnych projektów.

Niestety pracodawcy nie doceniają procesu konsultacji społecznych. Nie dostrzegają, że to dla nich szansa, aby wyrazić swoje stanowisko lub merytoryczną opinię. Ponadto, brak informacji zwrotnej pozbawia nas – członków danego Komitetu Monitorującego praktycznych argumentów podczas dyskusji na forum publicznym, które mogą być istotne dla podejmowanych kluczowych decyzji, zwłaszcza dotyczących kwestii branżowych, lub istotnych z punktu widzenia pracodawców (np. rynek pracy) – mówi Marcin Kowalski, koordynator projektu z Dolnośląskich Pracodawców.

Dlatego związki regionalne Konfederacji Lewiatan przygotowały wspólny projekt, w ramach którego zaplanowano cykl 10 spotkań konsultacyjnych, przygotowanie specjalnego poradnika dla pracodawców oraz opracowanie do końca roku ekspertyzy na temat barier w dostępie do środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

1

– Chcemy przeanalizować zgłaszane już problemy dotyczące m.in. opóźnień w ogłaszaniu konkursów w regionach, czy niskiej jakości spotkań informacyjnych dla pracodawców. Ekspertyza wskaże, na jakie bariery napotykają najczęściej pracodawcy podczas ubiegania się o środki z EFS. Ekspertyza będzie zawierać rekomendacje związane z tym, jak usprawnić system (prawno-instytucjonalny), tak aby w pełni wykorzystać potencjał i możliwości EFS w regionach przy udziale partnerów społecznych – tłumaczy Artur Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

Źródłem finansowania projektu są środki projektu Pomoc techniczna POWER dla Ministerstwa Rozwoju na rok 2016 nr POWR.06.01.00-00-0002/15 oraz projektu Pomoc techniczna POWER dla Ministerstwa Rozwoju na rok 2017.