Opolskie – region przyjazny inwestorom

Możliwość komentowania Opolskie – region przyjazny inwestorom została wyłączona Inwestycje, Samorząd

Atrakcyjne, dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne; dobrze kształcona kadra; samorządy i uczelnie otwarte na współpracę z firmami oraz doceniana w kraju i na świecie obsługa inwestora – to wielkie atuty województwa opolskiego. Doceniają je przedsiębiorcy.

Najlepszym na to dowodem jest wzrastająca z roku na rok liczba zapytań o możliwość zainwestowania na Opolszczyźnie. – W 2014 roku mięliśmy 88 takich zapytań, w 2016 roku już 127, a w roku ubiegłym 140 – mówi dr Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – To znaczy, że zainteresowanie naszym regionem z roku na rok rośnie. Z jednej strony dlatego, że nasyciły się już inwestorami sąsiednie województwa. Z drugiej – dzięki naszym atutom takim, jak położenie blisko granicy z Czechami i Niemcami; przecinająca region autostrada A4; duża grupa osób niemieckojęzycznych czy to, że jesteśmy województwem kompaktowym, w którym wiele instytucji ze sobą współpracuje.

Efekt to kolejne firmy, które powstają w regionie. W ubiegłym roku „tak” Opolszczyźnie powiedziało sześciu inwestorów, rok wcześniej dziesięciu, a w roku 2015 – trzynastu. Wśród ubiegłorocznych nowych inwestorów w opolskim była m.in. włoska firma UFI Filters, która buduje już swoją fabrykę w Opolu. Będą w niej produkowane filtry oleju napędowego, paliwa i powietrza dla montowni samochodów wykorzystywane we wszystkich markach samochodów, jakie poruszają się po naszych drogach. – To był inwestor wyjątkowy, bo decyzję o wyborze naszego regionu podjął w… dziesięć dni. To absolutny rekord! Najczęściej firmy potrzebują na podjęcie takiej decyzji kilka czy kilkanaście miesięcy, ale były i takie, które potrzebowały na to trzy lata – mówi Iwona Święch-Olender.

Ogółem w minionych dziesięciu latach w woj. opolskim ulokowało się 65 obsługiwanych przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG nowych inwestorów. – Zadeklarowali oni utworzenie minimum 9 tysięcy nowych miejsc pracy i nakłady inwestycyjne wynoszące ponad 1,6 mld euro. W tym roku do tej listy z pewnością będziemy mogli dopisać kolejne firmy – podaje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Potencjał regionu jest duży. Ogółem na Opolszczyźnie jest ok. 5 tys. hektarów wolnych terenów inwestycyjnych. Z tego ponad 1300 hektarów to obszary mające status Specjalnych Stref Ekonomicznych. 830 hektarów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Opolskim jest jeszcze wolnych. – Dotychczas nowi inwestorzy chętnie wybierali u nas na lokalizację swoich nowych fabryk i zakładów takie miejsca jak na Skarbimierz, Opole, Ujazd czy Kluczbork. Perspektywiczne są natomiast Olesno, Nysa, Prudnik czy Kędzierzyn-Koźle – informuje Piotr Regeńczuk z opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

Szczególnie chętnie w ostatnich latach na Opolszczyźnie lokują się podwykonawcy branży motoryzacyjnej. W ub. roku w gm. Ujazd otwarto zakład firmy IFA Powertrain Polska, należący do niemieckiego przedsiębiorstwa z branży automotive IFA Rotorion. Inwestycja kosztowała 100 mln euro. Zakład, produkujący półosie napędowe, powstał na blisko 13-hektarowym terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE). Będzie w nim pracować ponad 500 osób. IFA buduje też w opolskim swoje centrum badań i rozwoju. W Ujeździe produkowane są półosie w szczególności dla samochodów Mercedes Benz klasy C, E i S. Teren opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybrała z kolei firma International Automotive Components (IAC) Group, która także w ubiegłym roku świętowała otwarcie. To międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej, który ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie. Docelowo ma tu pracować ponad 500 osób. W Opolu koncern produkuje elementy wykończenia wnętrz samochodowych, np. elementy tapicerki czy podłokietniki dla Volvo. Zdaniem Piotra Regeńczuka duże zainteresowanie branży motoryzacyjnej woj. opolskim to m.in. efekt inwestycji tego sektora, których stopniowo przybywało w tym rejonie Europy w ostatnich latach. – Chodzi zarówno o istniejące od lat montownie, które funkcjonują, rozbudowują się, takie jak Opel czy Skoda, ale też te które pojawiły się w ostatnich latach, jak Hyundai, Kia czy PSA – tłumaczy Regeńczuk. – To powoduje, że kolejne firmy tej branży szukają sobie miejsca w północnych Czechach czy Słowacji albo południowej Polsce, w tym na Opolszczyźnie, tak, by mieć blisko do już działających firm motoryzacyjnych.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono dodaje, że zarówno działające już w regionie firmy, jak i nowi inwestorzy, zwracają uwagę nie tylko na dobrą lokalizację terenów, ale też na dobry klimat, jaki samorządy i władze regionalne tworzą dla przedsiębiorców. – By go budować nasza jednostka daje firmom nie tylko możliwość ubiegania się o unijne dotacje, ale też proponuje szereg szkoleń, warsztatów czy spotkań, które dają możliwość wymiany doświadczeń czy bieżącego sygnalizowania władzom regionu problemów. I pewnie właśnie dlatego często słyszymy, że atutem Opolszczyzny jest to, iż jest to region kompaktowy, w którym różne sprawy udaje się rozstrzygnąć szybciej – dodaje Wrzeciono.

Takie otwarcie na inwestora i jego profesjonalną obsługę – nie tylko na etapie podejmowania przez firmę decyzji o wyborze miejsca inwestycji, ale też na etapie jej realizacji i później – doceniają niezależne gremia oceniające. Podczas ostatniej oceny działających w Polsce Centrów Obsługi Inwestora opolskie zajęło (ex aequo z COI z woj. zachodniopomorskiego) pierwsze miejsce w kraju. Przeprowadzana co trzy lata ocena trwała wiele miesięcy, wykonywała ją Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (obecnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu), a jej celem było sprawdzenie poziomu przygotowania regionalnych Centrów Obsługi Inwestora do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych.

W ostatnich tygodniach woj. opolskie odniosło jeszcze większy sukces na niwie obsługi inwestorów – znalazło się na 8 miejscu w rankingu Małych Europejskich Regionów Przyszłości 2018/2019 przygotowanym i opublikowanym przez prestiżowy, należący do Financial Times fDi Magazine. Opolszczyzna została w nim doceniona w kategorii Strategii BIZ, czyli strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi’s Small European Regions of the Future 2018/19 – FDI Strategy). – To duże wyróżnienie nie tylko dla sposobu promowania oferty naszego regionu, ale też proponowanej przez nas obsługi inwestorów – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

W kategorii Strategia BIZ w rankingu złożonych zostało i ocenionych 146 wniosków. Uwzględniono w nich szczegółowe informacje nt. strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które następnie zostały ocenione przez zespół oceniający fDi. – Punktowana w tym zestawieniu była m.in. oferta woj. opolskiego dotycząca wsparcia dla biznesu i oferta regionu dla firm planujących inwestycje i rozwój. W tym paleta oferowanych spotkań i szkoleń. Pochwaliliśmy się m.in. istnieniem zrzeszającego duże firmy Klubu 150; realizowaną przez nas od lat inicjatywą zakupów grupowych dla firm oraz kilkoma cyklami tematycznych spotkań integrujących biznes – wylicza Piotr Regeńczuk.

– Cieszymy się z takich wyróżnień. Dopingują nas, mobilizują do jeszcze intensywniejszej pracy – zaznacza Iwona Święch-Olender.

 

KONTAKT DLA INWESTORA

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki

www.ocrg.opolskie.pl

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera

www.coi.opolskie.pl

ul. Krakowska 38

45-075 Opole

tel. +48 77 40 33 645 – 648

invest@ocrg.opolskie.pl