Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge, czyli jak Polska i Stany napędzają gospodarkę

Możliwość komentowania Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge, czyli jak Polska i Stany napędzają gospodarkę została wyłączona Aktualności, Samorząd

Województwo lubelskie i stan Nevada na mocy zawartego w 2015 r. porozumienia konsekwentnie realizują działania mające na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej. W październiku 2017 r. podczas konferencja NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge włodarze obu regionów podpisali list intencyjny będący nie tylko zwieńczeniem dotychczasowych relacji, ale i rozpoczynający kolejny ważny etap w historii współpracy na linii Nevada-Lubelskie.

Mowa o unikalnym w skali transatlantyckiej programie akceleracyjnym dla firm, który pozwoli lubelskim firmom skutecznie zaistnieć na rynku amerykańskim.

„Dlaczego to robimy? Bo dzisiaj musimy sobie uświadomić, że tej grupie młodych ludzi, tej myśli, która rodzi się w ich głowach, trzeba pomóc. I to jest jedno z narzędzi, które możemy zaoferować” – powiedział podczas oficjalnego otwarcia marszałek Sławomir Sosnowski.

„Dzisiejszy dzień jest szczególny dla nas i Nevady. Nigdy nie marzyłem, że przyjadę do Polski i będę podpisywał porozumienie, takie jak dziś. To jest coś, co zamierzam hołubić dopóty, dopóki będę żył” – podsumował gubernator stanu Nevada, Brian Sandoval.

Podczas konferencji odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, które tematycznie odpowiadały atrakcyjnym gospodarczo obszarom, które łączą stan Nevada i województwo lubelskie. Instytucje akceleracyjne, innowacyjne rolnictwo oraz technologie wodne, innowacje w obszarze gier, systemy autonomiczne czy fotonika – to tematy, które szczególnie interesują partnerskie regiony.

W lipcu 2018 r. delegacja z woj. lubelskiego na czele z marszałkiem Sławomirem Sosnowskim oraz przewodniczącym sejmiku województwa Przemysławem Litwiniukiem odbyła szereg spotkań m.in. z administracją stanową. Na drodze licznych spotkań B2B miała miejsce kontynuacja współpracy w obszarze wspierania rozwoju lubelskich firm i instytucji, które pragną rozwijać swoją działalność w Nevadzie.

Efektem tych spotkań jest uruchomiony we wrześniu tego roku specjalny konkurs dla startupów NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge, czyli wspomniany wyżej program akceleracyjny. W ramach dwutygodniowego pobytu w Nevadzie odbędą się spotkania B2B, startupom zostaną również przedstawieni starannie dobrani mentorzy. Program będzie ściśle dopasowany do profilu zwycięskich firm.