NASZ PATRONAT: Wybieramy gminy fair play! | Kapital Polski

NASZ PATRONAT: Wybieramy gminy fair play!

Komentarzy (0) Samorząd

Trwa XVI edycja konkursu „Gmina Fair Play”. Program ma na celu wyłonienie tych gmin, w których polskie i zagraniczne firmy mogą inwestować bez obaw. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca. Organizatorem akcji jest Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”.

Organizatorzy konkursu, wspólnie z wieloma partnerami, już od 16 lat identyfikują i promują gminy zasługujące na tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play”. Wśród Laureatów konkursu znalazło się już 458 gmin z całej Polski. Wiele z nich, dzięki udziałowi w tym konkursie, nawiązało kontakty, których efektem są nowe inwestycje.

– To niezwykłe doświadczenie patrzeć, jak z roku na rok gmina zmienia się i rozwija, jak coraz bardziej budzi się w niej świadomość społeczeństwa, co widać przy realizacji budżetów partycypacyjnych, czy też budżetów sołeckich. Mieszkańcy stają się coraz bardziej odpowiedzialni za swoją gminę i coraz bardziej zaangażowani w zmiany, jakie w niej zachodzą – mówi dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji.

Podczas dotychczasowych edycji Instytut dokładał wszelkich starań by „Gmina Fair Play” kojarzona była z programem promującym gminy, stwarzające dobre warunki do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Poprzez uczestnictwo w XVI edycji, samorządy uzyskują mnóstwo korzyści dla swojej gminy m.in.: pozyskują nowych inwestorów, mają możliwość nawiązania kontaktów z rzetelnymi przedsiębiorcami, uzyskują obiektywną weryfikację gminy pod kątem spełnienia przez nią wymagań certyfikacyjnych, otrzymują niezależną ocenę inwestorów i przedsiębiorców dzięki badaniom ankietowym, przeprowadzanym przez biuro konkursu.

Każda gmina, zakwalifikowana do II etapu, zyskuje raport benchmarkingowy – unikalne narzędzie, służące poprawie jakości obsługi inwestorów i usprawnieniu organizacji pracy urzędu. Uczestnictwo w konkursie oznacza również budowę wizerunku gminy przyjaznej dla inwestorów oraz możliwość uzyskania zestawienia scoringowego, a także zdobycia nagrody specjalnej – pełnego ratingu od firmy INC Rating.

Wyróżnione gminy dają dobry przykład pozostałym samorządom i są promowane wśród potencjalnych inwestorów w całej Polsce, a także za granicą, m.in. podczas misji gospodarczych organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą, przy której konkurs jest afiliowany.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *