NASZ PATRONAT: „Przyjazna Polska” – czas audytów

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: „Przyjazna Polska” – czas audytów została wyłączona Aktualności, Samorząd

V edycja programu „Przyjazna Polska” promującego polskie samorządy doszła do II etapu czyli audytu gmin zgłoszonych do programu. Audytorzy odwiedzą gminy i zweryfikują informacje podane w ankietach zgłoszeniowych.

ATUTY GMIN: 

Program „Przyjazna Polska” promuje skuteczne działania samorządów w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Nie umknie uwadze piękno krajobrazu czy historii. Organizatorzy poznają niezwykłe osobliwości gmin, ich wyjątkowe inicjatywy, a także tradycje kulturowe.

Góra Kalwaria to gmina o niezwykle bogatej historii. Jednym z miejsc na terenie gminy wartych uwagi jest zamek w Czersku. Najstarsze ślady z okolic Czerska pochodzą sprzed 2 tysięcy lat! Obecnie Zamek jest obiektem otwartym dla turystów, w którym organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne między innymi Turniej Rycerski, Noc spadających gwiazd oraz Europejskie Dni Dziedzictwa i cieszące się ogromną popularnością „Żywe lekcje historii”.

Gmina Tryńcza

Niektóre gminy mogą się pochwalić szeroką ofertą sportową. Taką gminą jest Tryńcza, która na swoim terenie posiada wiele obiektów sportowych i proponuje turystom oraz mieszkańcom aktywne formy spędzania wolnego czasu. Gmina m.in. przygotowała ponad 20 kilometrów tras nordic walking dla miłośników uprawiania sportu solo lub w grupie, a dla osób lubiących sporty z większą dozą adrenaliny gmina oferuje 8-kilometrowy spływ kajakowy Wisłoką.

Gmina Gać

Uczestnicy programu dbają również o bezpieczny rozwój dzieci i młodzieży. Gmina Gać w swoich osiągnięciach może pochwalić się utworzeniem wielu żłobków i przedszkoli o wysokim standardzie, co przyczyniło się to do poprawy jakości edukacji najmłodszych. Dodatkowo samorząd realizuje projekt „Szkoły Inspiracji”, który stawia na podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkół poprzez zakup nowoczesnego sprzętu, nowatorski program rozwojowy oraz podnoszenie kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Gmina Świlcza

Rozwój technologiczny także idzie w parze z rozwojem gmin. Poprzez realizację projektu „Z internetem w trzeci wiek – szkolenia praktycznego korzystania z komputera i internetu dla osób starszych” gmina Świlcza podejmuje walkę z wykluczeniem cyfrowym. Działania te z pewnością przyczynią się to rozwoju cyfrowego na obszarach wiejskich i także pomogą lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania obecnego – cyfrowego świata osobom starszym.

Gmina Brzozów

Gminy uczestniczące w programie mogą z całą pewnością pochwalić się wieloma budynkami, które mimo upływu lat wciąż prezentują się okazale lub służą turystyce czy rekreacji. We wsi Przysietnica w gminie Brzozów można znaleźć m.in. kościół św. Marcina z 1928 roku, kostnicę z I połowy XIX wieku, remizę ochotniczej straży pożarnej z 1927 roku. Do ważniejszych obiektów znajdujących się na terenie wsi należy też willa biskupia z lat 20. XX w. – obecnie znajduje się tam prywatny ośrodek turystyczny Czardworek, który warto odwiedzić.

Każda gmina może wykazać się w programie „Przyjazna Polska”. Liczy się pomysł gminy na siebie oraz chęć do działania.

Doceniane są dbałość o przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i turystów. Uwagę skupiają także działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. Mieszkańcy gmin wyróżnionych w programie mogą liczyć na pomoc osobom niepełnosprawnym czy seniorom.

Tegoroczni uczestnicy programu, podobnie jak w latach ubiegłych mogli wybrać jedną z 9 certyfikacji tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.

Program „Przyjazna Polska” jest organizowany przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją
i Przedsiębiorstwem Prywatnym”, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Więcej informacji na www.przyjaznapolska.pl