Miejskie Centrum Energii dla mieszkańców Katowic

Możliwość komentowania Miejskie Centrum Energii dla mieszkańców Katowic została wyłączona Aktualności, Inwestycje, porady ekspertów

Katowice jako pierwsze miasto w Polsce może poszczycić się powstaniem punktu informacyjnego, w którym mieszkańcy mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia.

MCE fot. materiały prasowe

 

Jak podaje Urząd Miasta Katowice, Miejskie Centrum Energii (MCE) mieści się przy ul. Młyńskiej 2, w lokalu z witryną i jest dostępne prosto z ulicy. Chodziło o to, żeby można tu było zajrzeć „po drodze” i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów Urzędu Miasta. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny wraz z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa i warsztatowa.

MCE, kącik dla dzieci fot. materiały prasowe

– Jesteśmy liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o zakres realizowanych projektów mających na celu poprawę jakości powietrza. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, realizujemy wiele projektów termomodernizacji. Chcemy z tymi wszystkimi informacjami trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców, ułatwiać im zapoznanie się z  możliwościami, ale też budować wiedzę na tematy związane z nowymi technologiami w ogrzewnictwie czy sposobami oszczędzania energii. Im większa świadomość mieszkańców, tym większy efekt osiągną nasze działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

MCE fot. mat. prasowe

MCE jest częścią referatu zarządzania energią w wydziale kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi dotyczącymi poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna polega na zmniejszeniu zużycia nośników energii, przede wszystkim energii elektrycznej i ciepła. Przykładowo termomodernizacja zwiększa efektywność energetyczną budynku, ponieważ mniej ciepła jest wykorzystywane na utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz, a stosowanie żarówek LED zamiast tradycyjnych żarnikowych ogranicza zużycie energii elektrycznej bez pogorszenia warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dzięki centrum wiedza na ten temat ma być jeszcze bardziej dostępna dla katowiczan.

MCE fot. materiały prasowe

W centrum mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę na temat zmiany sposobu ogrzewania w mieszkaniach i o tym, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Dostępne będą nie tylko szczegółowe informacje o miejskich programach wsparcia, ale także o innych projektach na szczeblu województwa i kraju m.in. o programie „Czyste Powietrze”. Katowiczanie znajdą tu odpowiedzi m.in. na takie pytania jak do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania różnych instalacji w tym opartych o odnawialne źródła energii, dowiedzieć się czym jest uchwała antysmogowa i jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego i co to jest zielona energia. Pracownik MCE będzie też dysponował pełną wiedzą na temat tego, w jaki sposób Katowice walczą z zanieczyszczeniem powietrza i niską emisją, w tym o trwających projektach międzynarodowych.

 

MCE fot. materiały prasowe

Wartością dodaną przedsięwzięcia są planowane wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych – mówi Daniel Wolny, Kierownik Referatu Zarządzania Energią i pomysłodawca MCE. – Myślimy też o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków należących do miasta na temat  możliwości ograniczenia opłat za zużyte nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych  – dodaje.

MCE fot. materiały prasowe

Projekt wnętrz i identyfikacja wizualna MCE oraz prezentowana wewnątrz wystawa powstały we współpracy z Wzorro Design z Katowic. W aranżacji użyto m.in. naturalnych materiałów takich jak korek czy sklejka oraz roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze.

Centrum zostało otwarte 22 września w ramach IV Dni Energii Miasta Katowice. Na początek zobaczymy m.in. film promujący Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz wszystkie odcinki serialu „Na straży czystego powietrza” z udziałem strażników miejskich z Katowic. Specjalnie na potrzeby MCE została zaprojektowana ekspozycja o możliwościach zmiany systemu ogrzewania, zapisach uchwały antysmogowej, kontroli domowych palenisk przez straż miejską, wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie, a także prezentacja darmowej platformy umożliwiającej wybór najbardziej energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego – „Euro Topten”. Kilka eksponatów na pierwszą wystawę udostępniło Muzeum Energetyki z Łazisk.

GODZINY URZĘDOWANIA MCE :

7.30 do 15.30 od wtorku do piątku

7.30 do 17 w poniedziałki.

Materiały: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone