Kwietniowy Kapitał Polski już online

Możliwość komentowania Kwietniowy Kapitał Polski już online została wyłączona Aktualności

Znany z teorii, czarny łabędź, właśnie wylądował i rujnuje nam gospodarkę, nasze życie. Poważny kryzys gospodarczy wydaje się być nie do uniknięcia.

 

Kapitał Polski ONLINE TUTAJ

W 2007 roku, Nassim Taleb sformułował słynną teorię. „Czarny łabędź w porządku zdarzeń, to zmieniająca kierunek gry okoliczność, która jest zarówno niezmiernie rzadka jak i prawie niemożliwa do przewidzenia”. A skoro nie można jej przewidzieć, to po co się nią przejmować i uwzględniać w naszych planach?

Prof. Nouriel Roubini, jako jeden z nielicznych przewidział światowy kryzys finansowy w 2008 roku. Zyskał dzięki temu światową sławę.
Odniósł się później do teorii Taleba mówiąc, że kryzys nie jest czarnym łabędziem, ale czymś co naturalnie występuje w gospodarce, z czym trzeba się pogodzić, nastawiając się na łagodzenie jego skutków, kiedy się pojawi.

„Kapitał Polski” zawsze docierał do wybitnych naukowców, samorządowców, przedsiębiorców. W trudnych warunkach rynkowych byli oni wzorem dla innych. Przyszedł czas, aby skorzystać teraz z ich mądrości i kreatywności. Opisujemy jakie działania podejmują teraz, u progu kryzysu.

Jak uchronić firmy przed bankructwem, pracowników przed bezrobociem? Przecież całe branże stanęły, a ludzie przestali kupować, korzystać z usług.

Piszemy o tym, że przez trzy miesiące przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS, a osoby prowadzące działalność rolniczą – ze składek na KRUS.

Pokazujemy jak duże jest to wyzwanie dla ZUS-u i KRUS-u.

W ramach projektów należących do Tarczy antykryzysowej, Polski Fundusz Rozwoju uzyskał większe kompetencje. Będzie mógł skuteczniej wspierać przedsiębiorców w walce z epidemią. Rada Ministrów będzie mogła mu powierzyć realizację programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego. PFR uzyska możliwość nie tylko obejmowania nowo wyemitowanych akcji i udziałów przedsiębiorstw, ale także nabywania akcji z obecnego kapitału zakładowego.

Pomocy przedsiębiorcom udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma ona polegać m.in. na ułatwieniu dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych. Jedno z rozwiązań przewiduje zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu. BGK zrezygnuje też z 0,5 proc. prowizji pobieranej przy
udzieleniu gwarancji.

W pomoc w walce z koronawirusem aktywnie włączają się Spółki Skarbu Państwa. PKN Orlen maksymalnie obniżył ceny paliwa w swoich stacjach. Lotos przekazał 2 mln złotych na paliwo dla jednoimiennych szpitali zakaźnych w całej Polsce. Wsparcia przedsiębiorcom udzielają również samorządy.

Opisujemy samorząd Tarnowa Podgórnego. Wójt gminy nie czekając na ostateczne opracowanie gminnego „Pakietu Pomocowego dla Przedsiębiorców” i odgórne zmiany w przepisach, zaproponował przedsiębiorcom pomoc polegającą na umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty niektórych należności wobec budżetu gminy.

Jaka będzie gospodarka, gdy największe zagrożenie minie?

Nikt tego nie wie. Wiadomo jednak, że mniej będzie takich, którzy lekceważąco zapytają: czy ktoś kiedyś widział czarnego łabędzia?
Zapraszamy do lektury Kapitału Polskiego!

 

Redaktor Naczelny
Ryszard Żabiński

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone