Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku 2017: Zobacz, kto został wyróżniony | Kapital Polski

Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku 2017: Zobacz, kto został wyróżniony

Komentarzy (0) Biznes, firma tygodnia

Kapituła Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 wyłoniła trzy dolnośląskie firmy tj: Oleowita z Milicza i wrocławskie Sky Tronic i Laparo. Udział w rywalizacji wzięło ponad 230 biznesów z całego kraju, odnoszących sukcesy nie tylko na polskim, ale i światowych rynkach.

Wyróżnieni w Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 Fot. mat. prasowe

Podczas tegorocznej, trzynastej edycji Konkursu, poza nagrodą główną i czterema  wyróżnieniami w kategorii – Start, Progres, Senior, Młody Biznes, przyznano również osiem specjalnych wyróżnień dedykowanych reprezentantom poszczególnych regionów kraju. Trzy z tych wyróżnień trafiły do firm z Dolnego Śląska.

Zależało nam na docenieniu lokalnych liderów biznesu. Mamy świadomość jak bardzo potrzebują wsparcia i potwierdzenia, że ich mikro działalność ma bardzo duży, wręcz makro wpływ na kształtowanie postaw i wzrost świadomości o potencjale biznesowym wśród lokalnych społeczności – mówi Ewa Sobkiewicz, Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, organizator Konkursu.

 

Sztuczna inteligencja kieruje dronami

O tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017 mogły ubiegać się tylko firmy zatrudniające nie więcej niż 10 osób i o dochodach nieprzekraczających 2 mln euro. Czteroosobowy zespół wrocławskiego Sky Tronic ma już na swoim koncie sukcesy, które pozwalają na realizację dalszych, ambitnych planów rozwoju biznesu. Ta młoda, innowacyjna spółka technologiczna typu „spin-off” z branży bezzałogowego lotnictwa założona została przez naukowców i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Instytutu Transferu Technologii. Sky Tronic, jako pierwsza firma na świecie, komercjalizuje przełomową technologię sterowania i stabilizacji lotu, wykorzystującą  algorytmy sztucznej inteligencji – logiki rozmytej FLC (Fuzzy Logic Controller) w układach autopilotów przeznaczonych dla globalnych producentów dronów. Rozwiązanie opracowane przez Sky Tronic może okazać się przydatne dla dronów specjalistycznych pracujących w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, np. na platformach wiertniczych, na morzu, w górach, czy dronów transportowych i ratujących ludzkie życie.

Sky Tronic fot. mat. prasowe

 

Trening dla chirurga

Istniejącą od 2016 roku firmę założyło natomiast trzech wspólników –  Mateusz Rulewicz, Radosław Nowosielski i Mateusz Juszczak, którzy dostrzegli potencjał w branży symulacji medycznych. Opracowane przez zespół Laparo trenażery – Aspire, Advance i Analytic umożliwiają studentom medycyny, młodym, dopiero rozpoczynającym praktykę, a także doświadczonym lekarzom, przeprowadzenie treningów zabiegów chirurgicznych. Najnowszy symulator – Laparo Analytic analizujący na bieżąco wszystkie ruchy i czynności wykonywane podczas ćwiczeń, jest jedynym tego rodzaju urządzeniem na świecie. Dzięki zapisowi całego procesu treningowego możliwe jest dokładne sprawdzenie popełnionych błędów oraz prześledzenie tempa i postępów podczas treningu laparoskopowego. Rozwój Laparo to m. in. stworzenie hybrydowego symulatora, który pozwoli na przeprowadzanie zabiegów w wirtualnej rzeczywistości oraz budowa sieci dystrybucji na całym świecie – symulatory trafiły już do 70 krajów i wciąż pojawiają się nowe zamówienia od ośrodków prowadzonych przez uczelnie wyższe i kliniki, w których znajdują się centra symulacji medycznych.

Laparo fot. mat. prasowe

 

Dobroczynne oleje z warzyw i owoców

Do grona wyróżnionych w tegorocznym Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 dołączyła również młoda bizneswoman z Milicza – Ewelina Narożna-Domska, właścicielka firmy z branży kosmetycznej. Zarządzana przez nią Oleowita jest jednym z pionierów produkcji olejów z pestek owoców w Europie, a także jako jedyna firma w Polsce wytwarza oleje z nasion warzywnych np. olej z nasion ogórka. Oferowane przez Oleowitę produkty doskonale wpisują się w ekotrendy, które kładą nacisk na naturalność i pewne źródło pochodzenia składników nie tylko potraw, ale także kosmetyków. Coraz popularniejsze staje się bowiem korzystanie z kosmetyków ekologicznych, niejednokrotnie samodzielnie wykonywanych w domu. Oleje z pestek owoców i nasion warzywnych charakteryzuje wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (zawierają ich od 60 do 95%), które stanowią niezbędny składnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również skóry.

Ewelina Narożna-Domska / Oleowita Milicz fot. mat. prasowe

Organizatorzy tegorocznej, trzynastej edycji Konkursu – Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, docenili przede wszystkim nowatorstwo i niekonwencjonalne myślenie nie tylko o biznesie, ale i o potrzebach współczesnego człowieka. Każdy rok przynosi nam potwierdzenie, jak innowacyjny i prężnie rozwijający się jest biznes prywatny w Polsce. Firmy, których profile i pomysły na osiągnięcie sukcesu w kraju i zagranicą mogliśmy analizować udowadniają, że najważniejszymi czynnikami warunkującymi powodzenie w świecie biznesu  są odwaga, determinacja i pomysłowość – powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, partner strategiczny Konkursu.

mat. prasowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *