Kongres 590 – Sprawozdanie

Możliwość komentowania Kongres 590 – Sprawozdanie została wyłączona Aktualności, Biznes

W Jasionce już po raz trzeci odbył się Kongres 590., który w tym roku upłynął pod znakiem debat na temat uwolnienia potencjału polskiego gospodarki. Spotkali się tutaj przedstawiciele świata polityki, biznesu, kultury, sztuki, nauki oraz organizacji pozarządowych.

fot. mat. organizatora

 

Trzecią edycję Kongresu 590 przemówieniem otworzył Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, który wyraził swoje zadowolenie z powodu faktu, iż G2A Arena ponownie stała się miejsce najważniejszej imprezy gospodarczej w kraju. – Mogę zapewnić, że to dobry wybór. Miejsce, w którym jesteśmy, jest potwierdzeniem dobrego rozwoju regionu Podkarpacia – podkreślał w swoim wystąpieniu.

Głos zabrał również Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił szczególny wymiar Kongresu, odbywającego się w 100-lecie Odzyskania Niepodległości, wyrażając również radość z powodu licznego przybycia na imprezę przez przedstawicieli rządu oraz przedsiębiorców. Podczas przemówienia dużo miejsca poświęcił nastrojom, panującym wśród firm.

 Mamy naszą Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Mamy w związku z tym realizowanych w tej chwili wiele programów. Jak można ten rozwój do tej pory ocenić? Myślę, że dobrze. A dzisiaj miałem możliwość usłyszeć, że nawet bardzo dobrze. Spotkałem się przed chwilą z przedstawicielami polskich przedsiębiorców, tzw. aniołami biznesu. I zapytałem o tą ocenę w stosunkowo wąskim gronie, więc każdy mógł się wypowiedzieć i każdy mógł szczerze powiedzieć, co sądzi na temat obecnej sytuacji – podkreślił Prezydent.

Prezydent Andrzej Duda pytał również  rozmówców o opinię na temat czekającej na jego podpis ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. – Zapytałem, bo dla mnie jest to ostatni akord przed podjęciem decyzji, na co czas mam do poniedziałku 19 listopada. I usłyszałem, że ta ocena jest pozytywna, że ta ustawa jest potrzebna. Że oczywiście, państwo prezesi, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że ona będzie wywoływała dla pracodawców pewne obciążenie. Ale z drugiej strony wierzą również w to, że dzięki korzystnym rozwiązaniom, jakie są tam dla pracowników będzie możliwość stworzenia silnych instrumentów kapitałowych i w związku z tym stworzenia swoistego koła zamachowego dla polskiej gospodarki, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na jej funkcjonowanie.

W inauguracji wziął udział również prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, który oświadczył, że od pewnego czasu Polska „pędzi jak lokomotywa”, budząc zdumienie świata i analityków. Powołał się na dane GUS za trzeci kwartał tego roku, z których wynika, że wzrost gospodarczy w naszym kraju przekracza 5 proc. Jego zdaniem nasza gospodarka jest „najbardziej stabilna i najszybciej rozwijająca się” oraz najbardziej dynamiczną częścią Europy.

– Należymy do krajów, które są najbardziej inkluzywnym obszarem wzrostu. Nasz wzrost najlepiej rozkłada się na całe społeczeństwo – podkreślał Glapiński.

Podczas wydarzenia dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska największych firm państwowych takich jak Orlen czy też KGHM, na którym można było zrobić sobie zdjęcie ze sztabką złota wartą 800 tys. zł. Ponownie w ramach przestrzeni kongresowej dostępny był sklep z bardzo niskimi cenami sieci Lewiatan. Uczestniczy tłoczyli się również przed stanowiskiem VR (wirtualna rzeczywistość). Dużą ciekawość wzbudzał także wrocławski projekt o nazwie Bistrobot, który w specjalnym urządzeniu wyglądającym jak automat do kawy przygotowywał wcześniej zamrożone dania. Można było tam spróbować pierogów ruskich, burrito czy też lasagne, które jak zapewniają twórcy, mają w sobie wszystkie wartości odżywcze i są po prostu zdrowe.

Pierwszy dzień Kongresu 590 obfitował w dyskusje na wiele tematów. O cyfryzacji administracji i planach udostępnienia dla obywateli kolejnych e-usług rozmawiali m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Poruszano również kwestię aktualnego stanu oraz perspektyw rozwoju polskiego futbolu, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimej ekstraklasy. W gronie ekspertów tego panelu znaleźli się przedstawiciele różnych branż związanych z krajową piłką nożną, m.in. Zbigniew Jagiełło, prezesa PKO Bank Polski, sponsora strategicznego polskiej ekstraklasy, Dariusz Mioduski, właściciel i prezes klubu Legia Warszawa czy Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Od pierwszego do ostatniego gwizdka debaty, wypowiedziom panelistów towarzyszyły emocje nie mniejsze od tych z hitowych spotkań polskiej ekstraklasy. W zgodnej opinii ekspertów obecna kondycja krajowego futbolu znacząco odbiega od pozycji Polski na europejskiej mapie gospodarczej. Dalszy intensywny rozwój wymaga jednak wzrostu w kilku obszarach, m.in. nowoczesnych technologii.

Zwieńczeniem pierwszego dnia było przyznanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Nagrodą zostały uhonorowane najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw Prezydent RP nagrodził firmę Ultratech, którą zgłosił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w 2000 roku w Rzeszowie i zajmuje się produkcją części oraz podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych.

W kategorii Narodowy Sukces wyróżniono firmę Ceramika Paradyż zgłoszoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W kategorii Międzynarodowy Sukces nagrodę zdobyła firma Vigo System zgłoszona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zaś PKO Bank Polski został laureatem w kategorii Odpowiedzialny Biznes.

W kategorii Firma Rodzinna nagrodzono MB – Pneumatyka zgłoszoną przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W kategorii STARTUP_PL wygrała firma Photon Entertainment zgłoszona przez Fundację „Technotalenty”. Startup jest twórcą i producentem pierwszego na świecie interaktywnego robota edukacyjnego dla dzieci, który rozwija się wraz z dzieckiem.

W kategorii specjalnej Badania i Rozwój zwyciężyła firma Astronika, zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Laureatem Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP został Pan Zbigniew Grycan. W latach 1980-2000 właściciel Zielonej Budki. Lody Grycan dostępne są w 11 krajach w Europie i Azji, a firma zatrudnia około 1200 pracowników. Ponadto przyznano Nagrodę z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, którą otrzymała Warszawska Fabryka Platerów HEFRA. Nagroda specjalna przyznawana jest dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat.

Drugi dzień odbywającego się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce trzeciej edycji Kongresu 590 zaczął się prezentacją innowacyjnego pojazdu miejskiego Triggo, którego elektryczny silnik zapewnia mu zasięg 100 kilometrów i maksymalną prędkość 90 km/h. Nad jego projektem pracowali polscy inżynierowie z Warszawy i to w tym mieście samochód po raz pierwszy pojawi się na drogach. Testy zaplanowano już w przyszłym roku. Projekt i wdrożenie Triggo, finansuje podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), a także prywatni inwestorzy. – Jesteśmy o krok od tego, by na polskich ulicach pojawiły się nieemisyjne samochody. Mam nadzieję, że pojawią się one w miejscach, w których są szczególnie potrzebne np. na ulicach Krakowa – powiedział w trakcie premiery pojazdu Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas drugiego dnia Kongresu podejmowano wiele tematów związanych z polską ekonomią. Dyskutowano o aktualnej kondycji i perspektywach rozwoju przemysłu zbrojeniowego oraz jego wpływie na stan rodzimej gospodarki. Według uczestników panelu pt. „Wpływ przemysłu zbrojeniowego na rozwój gospodarczy”, mimo wieloletnich problemów związanych z konieczną restrukturyzacją polskiego przemysłu zbrojeniowego, ma się on coraz lepiej. Ich zdaniem poprawa jest widoczna od kilku lat, gdy nakłady na modernizację armii znacząco wzrosły, ale nadal jest to za mało. Brakuje przede wszystkim nakładów na innowacje czy prace badawczo-rozwojowe, do czego zniechęca też prawo do własności intelektualnej będącej w rękach państwa.

Jednym z kluczowych wydarzeń drugiego dnia Kongresu 590 było wystąpienie premiera Mateusza Morawickiego.

  Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki. Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej w tym kolejnym kwartale, który podał Eurostat. Jest się z czego cieszyć – powiedział Prezes Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki mówił, że zaproponowany przez rząd model wzrostu gospodarczego jest modelem zrównoważonego wzrostu. – A przecież o to nam w szczególności chodziło, żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym koniu – dodał. Szef rządu podkreślił także, że „gospodarka idzie w dobrym kierunku”.

– Chcemy, żeby szybko rosły wynagrodzenia naszych pracowników. Wierzymy, że wtedy pracodawcy, przedsiębiorcy, państwo będziecie jeszcze bardziej ich doceniać.

Po raz kolejny w Jasionce pod Rzeszowem podkreślano rolę innowacji w rozwoju polskiej gospodarki. Drugiego dnia Kongresu 590 spółka H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych przystąpiła do porozumienia z PKP Cargo S.A. i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w sprawie budowy lokomotyw wodorowych. FPS podpisała list intencyjny w tej sprawie, który wcześniej, w czerwcu br., sygnowały PKP Cargo i JSW. Dokument dotyczy podejmowania przez trzy podmioty wspólnych, innowacyjnych przedsięwzięć związanych z komercyjnym wykorzystaniem paliwa wodorowego na kolei. Strony listu będą współpracować przy badaniach i pracach nad produkcją nowych typów taboru kolejowego o napędzie wodorowym.

 Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zaprezentować efekt pracy naszych podmiotów. Chcemy korzystać z tego rozwiązania, gdy już trafi na rynek – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Dwudniowa impreza dostarczyła szereg wniosków oraz rozwiązań, które mogą przyczynić się do uwolnienia potencjału polskiej gospodarki. Jasionka staje się ważnym miejscem dialogu wielu środowisk na temat przyszłości ekonomicznej naszego kraju, o czym świadczy rekordowa frekwencja blisko 6000 uczestników.

Materiały prasowe: Kongres 590