Koncern światowej klasy bliżej nas niż myślimy

Możliwość komentowania Koncern światowej klasy bliżej nas niż myślimy została wyłączona Aktualności, Biznes, It

Z Puneetem Saini, Dyrektorem Indorama Ventures Poland Sp. zo.o. rozmawia Ryszard Żabiński

 

PUNEET SAINI indorama fot. mat. prasowe

Indorama jest obecna w Polsce od 2011 roku. Proszę powiedzieć, jaka jest skala działalności i znaczenie Grupy Indorama na rynku globalnym?

Grupa Indorama jest jednym z największych, zintegrowanych producentów poliestru na świecie oraz wiodącym producentem przędz wełnianych. Jesteśmy obecni w 88 lokalizacjach w 30 krajach na całym świecie i zatrudniamy 16 tys. pracowników. Grupa koncentruje się na produkcji m.in.: polimeru i recyklatu PET, włókna poliolefinowego i poliestrowego oraz przędzy poliamidowej. Ponadto jesteśmy jedynym w Europie producentem kwasu izoftalowego (IPA).

Naszą misją jest być odpowiedzialnym liderem w branży chemicznej, przy wykorzystaniu doskonałości swoich ludzi, procesów i technologii. Konsumenci mają kontakt z naszą marką na co dzień dlatego naszym hasłem jest ”Jesteśmy bliżej niż myślisz”. Ta nasza bliskość wynika z ogromnej skali produkcji wyrobów mających zastosowanie w życiu codziennym.Opakowania do napojów i żywności, artykuły tekstylne i higieniczne oraz podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego wytwarzane są z naszych produktów.Obrazując to w liczbach w skali globalnej jedna na dwie pieluszki segmentu premium jest wykonana z naszych włókien, jedna na cztery poduszki powietrzne jest wykonana z naszej przędzy, a jedna na cztery butelki PET jest wykonana z naszego granulatu.  

 

W jaki sposób Grupa Indorama trafiła na polski rynek?

W 2011 roku Grupa Indorama przejęła od SK Chemicals fabrykę PET we Włocławku. Od tego momentu nasza firma dynamicznie rośnie, zwiększając moce produkcyjne, otwierając się na nowe rynki i rozszerzając ofertę produktową. Głównym przedmiotem działalności Indorama Ventures Poland Sp. z o.o. jest produkcja politereftalanu etylenu (PET), a zakład we Włocławku jest jedynym tego typu w Polsce. Kładziemy nacisk na rozwój technologii, innowacyjność procesów i społeczną odpowiedzialność co sprawia że jesteśmy wyjątkowi.

 

Czy jako jedyny producent granulatu PET w Polsce nie obawia się Pan taniej konkurencji lub taniego importu?

Konkurencja w gospodarce musi być i to jest naturalne. My się jej nie obawiamy, nasz produkt spełnia najwyższe światowe normy, jest wytwarzany zgodnie z poszanowaniem środowiska. Nasi odbiorcy zarówno ci, którzy działają w skali międzynarodowej, jak też i mniejsi lokalni, wymagają od nas, abyśmy spełniali te najwyższe standardy produkcyjne, ochrony środowiska, bezpieczeństwa dla użytkowników. Ponadto we Włocławku, mamy doskonałą lokalizację, gwarantującą bliskość zaopatrzenia w podstawowe surowce do naszej produkcji. Dzięki położeniu w centrum Polski możemy bardzo szybko i elastycznie reagować na potrzeby naszych odbiorców. W tej sytuacji nie musimy obawiać się konkurencji. To jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności za to, aby nieustannie inwestować w ochronę środowiska, doskonalenie produkcji oraz bezpieczeństwo naszych produktów.

 

IndoramaVentures Public Company Limited, notowana na giełdzie w Tajlandii (Identyfikator Bloomberga (ticker): IVL.TB), jest jednym z wiodących producentów wyrobów petrochemicznych na świecie, który zasięgiem swej działalności produkcyjnej obejmuje Afrykę, Azję, Europę i Ameryki. Oferta firmy obejmuje kategorie artykułów pierwszej potrzeby i wyrobów o wysokiej wartości dodanej (HVA) w branży polimerów, włókien i opakowań, w przypadkach ekonomicznie uzasadnionych – selektywnie zintegrowanych z własną produkcją tlenku etylenu/glikoli etylenowych oraz PTA. Produkty IndoramaVentures obsługują największe sektory w branży FMCG i motoryzacyjnej, takie jak segment napojów, artykułów sanitarnych, środków higieny osobistej, opon i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo. IndoramaVentures zatrudnia ok. 16.000 osób na całym świecie, a jej skonsolidowany przychód za rok 2017 wyniósł 8,4 mld dolarów USA. Spółka jest notowana w indeksie Dow Jones Sustainability Index (DJSI).

Centrala IndoramaVentures znajduje się w Bangkoku w Tajlandii.