Kluczem do sukcesu jest umiejętność prowadzenia dialogu

Możliwość komentowania Kluczem do sukcesu jest umiejętność prowadzenia dialogu została wyłączona Aktualności

Rozmowa z  Januszem Szczęśniakiem, starostą powiatu chrzanowskiego

Janusz Szczęśniak, Starosta powiatu chrzanowskiego fot. materiały prasowe

Powiat chrzanowski znalazł się w pierwszej „dziesiątce” w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2017 rok. Jakimi kryteriami oceny kierowali się organizatorzy tego rankingu?

Ranking organizuje co roku Związek Powiatów Polskich. Eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów, ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

Jakie osiągnięcia powiatu zdecydowały o tak wysokim miejscu w rankingu?

Jednym z największych atutów naszego samorządu jest działalność proinwestycyjna i prorozwojowa. Udało nam się pozyskać ok. 27 mln złotych zewnętrznych środków, które wykorzystaliśmy na remonty i przebudowę dróg, różnego rodzaju programy społeczne, aktywizację bezrobotnych, doposażenie Szpitala Powiatowego i wiele innych przedsięwzięć. Biorąc pod uwagę wielkość budżetu powiatu, który wynosi około 100 mln złotych, pozyskanie prawie 27 mln złotych środków zewnętrznych jest bardzo dobrym wynikiem.

Ważnym kryterium oceny były również działania w zakresie podnoszenia jakości życia mieszkańców, W tym obszarze działania możemy między innymi pochwalić się wdrożonym projektem e-urzędu. To nam znakomicie ułatwia organizację pracy w samym starostwie, jak również jest bardzo wygodne dla mieszkańców. Mamy również rozwinięty system powiadamiania mieszkańców za pomocą SMS-ów o zagrożeniach, ważnych wydarzeniach itp. Stworzyliśmy również przyjazną stronę WWW starostwa dla osób niedowidzących. Zaangażowaliśmy się również w przedsięwzięcia dotyczące budowy społeczeństwa informacyjnego, co również było jednym z kryteriów oceny powiatów. Bardzo ważne dla nas były też działania w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, w tym realizowanie projektów profilaktycznych.

Wcześniej był Pan starostą w latach 2006-2010, w tej kadencji ponownie piastuje Pan to stanowisko. Jak wykorzystuje Pan to wieloletnie doświadczenie. Co jest najważniejsze w pracy samorządowca?

Funkcje publiczne sprawuję nieprzerwanie już od 1994 roku. Pierwsza kadencja, w której byłem starostą z pewnością była trudniejsza od obecnej. Mimo wszystko jednak, w latach 2006 – 2010, udało nam się osiągnąć wiele sukcesów, na przykład znacznie poprawiliśmy infrastrukturę drogową. W chwili obecnej jest już niewiele odcinków dróg, które wymagają pełnej modernizacji. Osiągnięcie tego było możliwe m.in. dzięki umiejętnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Obecnie z powodzeniem realizujemy głównie projekty dotyczące bezpieczeństwa na drogach, w tym budowy chodników zwłaszcza w rejonie szkół i przedszkoli, oraz sygnalizacji świetlnej.

Recepta na to, aby być dobrym samorządowcem jest prosta, choć nie zawsze łatwa do zrealizowania – umiejętność współpracy i prowadzenia otwartego dialogu z pracownikami, partnerami społecznymi, z opozycją w samorządzie. W naszym powiecie władzę sprawuje Prawo i Sprawiedliwość razem ze Wspólnotą Gmin Powiatu Chrzanowskiego, Platforma Obywatelska jest w opozycji. Muszę jednak powiedzieć, że mamy konstruktywną opozycję, dialog prowadzony z opozycyjnymi radnymi uważam za pozytywny przejaw demokracji. Zawsze uważałem, że każdej władzy potrzebna jest opozycja. Ona bowiem zmusza rządzących do wybierania optymalnych rozwiązań akceptowanych przez większość, nie tylko rządzących.

Przy sprawowaniu funkcji starosty bardzo ważna jest również współpraca z gminami. W naszym powiecie utrzymuje się ona ciągle na wysokim poziomie. Cenię sobie konwenty z udziałem burmistrzów i wójta gmin powiatu chrzanowskiego. Długo na nich dyskutujemy o nurtujących nas problemach. Na takich spotkaniach, które mają przyjacielski charakter, możemy się o wiele łatwiej dogadać, nawet w najtrudniejszych sprawach, niż drogą oficjalną.

Już za kilka miesięcy wybory samorządowe. Kto będzie miał największe szanse w powiecie chrzanowskim?

Wybory samorządowe mają swoją specyfikę, mniejsze znaczenie ma tu przynależność partyjna. Liczą się przede wszystkim konkretne dokonania i właśnie za nie startujący w wyborach są rozliczani. Jestem przekonany, że to właśnie kryterium zadecyduje i tym razem kto będzie sprawował władzę w naszym powiecie.

Rozmawiał Ryszard Żabiński