Katowice miastem przemysłu spotkań

Możliwość komentowania Katowice miastem przemysłu spotkań została wyłączona Samorząd

Wywiad z Marcinem Krupą, prezydentem Katowic

 

Intel Extreme Masters odbędzie się w Katowicach już po raz szósty. W ciągu tych kilku lat można powiedzieć, że Katowice stały się liderem w branży eSportu…

Marcin Krupa: Rzeczywiście – Katowice dzięki Intel Extreme Masters stały się globalną stolicą eSport. To właśnie w naszym mieście odbywają się finały najważniejszego na świecie cyklu gamingowego. Samo wydarzenie – największe w Polsce – tylko w zeszłym roku przyciągnęło do Katowic ponad 170 tys. gości. Dziś to my wyznaczamy trendy. Cieszę się, że za tym idą także szersze działania, a przemysł spotkań stał się istotnym elementem naszej promocji.

Co Katowice zyskują dzięki IEM?

MK: Chcemy rozwijać turystykę biznesową w Katowicach. Bez wątpienia takie wydarzenie, jak Intel Extreme Masters pomaga nam promować nasz region i miasto. Turystyka biznesowa stała się istotną dźwignią rozwoju miasta, oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego i społecznego oraz jest istotnym elementem promocji Katowic zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych. Ale warto podkreślić, że IEM to także realne zyski – przyjazd tylu tysięcy gości to zyski dla branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz pozostałych lokalnych przedsiębiorców. Mamy badania, z których wynika, że gość przyjeżdżający do Katowic na wydarzenie zostawia pond 530 zł jeśli zostaje na noc i ponad 160 zł jeśli przyjeżdża tylko na jeden dzień.

Wielu przedsiębiorców – także z branży nowych technologii – widzi potencjał Katowic i chętnie tu rozpoczyna swoją działalność. Jakie działania musieli Państwo podjąć, aby stać się ośrodkiem zarówno dla dużego biznesu, jak również doskonałym miejscem dla równie ważnych małych i średnich przedsiębiorców?

MK: Katowice to silna marka w oczach przedsiębiorców, na którą składa się szereg czynników, takich jak np.: dostęp do wykwalifikowanej kadry, doskonała lokalizacja i rozbudowany system wsparcia. Jako stolica ponad 2 milionowej metropolii, Katowice są doskonałym ośrodkiem dla przedsiębiorców. To miasto prawdziwie europejskie, w którym nowoczesność twórczo nawiązuje i przenika się z tradycją. Dziś mówimy o potencjale naukowym, gospodarczym i infrastrukturalnym całej metropolii. Wybór naszego miasta na lokalizację swojej siedziby jest potwierdzeniem faktu, że Katowice to miasto przyjazne dla biznesu. Katowice dysponują ponad 460 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, która wciąż się powiększa. Według raportu Colliers International Poland na temat nieruchomości komercyjnych, Katowice zajmują 5. miejsce (m. in. przed Poznaniem).Działania te stwarzają naturalny klimat dla przedsiębiorców, którzy chętnie otwierają swoje biura w Katowicach – tym samym tworząc nowe miejsca pracy.

Na zakończenie, co Pan poleci w Katowicach gościom, którzy przyjadą tutaj na IEM?

MK: Krajobraz Katowic, które z poprzemysłowego miasta stały się dynamicznym centrum ponad dwumilionowej metropolii zachwyca każdego, kto dawno miasta nie widział. Jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu niż 10 lat temu. W Strefie Kultury, na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego, powstały wspaniałe siedziby Muzeum Śląskiego, z zabytkowym Szybem Warszawa, z którego można podziwiać panoramę Katowic, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Tuż obok – koło Spodka – znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) – miejsce spotkań biznesu, nauki, kultury oraz sportu. Zielony dach MCK z tarasem widokowym, stał się nowym punktem spotkań mieszkańców Katowic, a także ulubionym plenerem fotograficznym młodych par. Katowice przyciągają wielu turystów, którzy chętnie uczestniczą w organizowanych tutaj wydarzeniach, zarówno w Strefie Kultury, jak również na przebudowanym Rynku, gdzie mogą wypocząć nad wybrzeżem sztucznej Rawy pod palmami. Całe Katowice mają w sobie coś wyjątkowego. Z jednej strony jest to miasto nowoczesne, które w ostatnich latach przeszło ogromną metamorfozę, z drugiej to zielona kraina w sercu Śląska. Nie każdy wie, że prawie połowa powierzchni naszego miasta to tereny zielone – lasy, parki, skwery. To idealne miejsca na rodzinne aktywności.​ Stąd zachęcam do wizyt w naszym mieście.