Kapitał Polski już online

Możliwość komentowania Kapitał Polski już online została wyłączona Aktualności

Październikowe wydanie Kapitału Polskiego poświęciliśmy między innymi czwartej edycja Kongresu 590 (Rzeszów/Jasionka, 7-8 października br.)

 

KAPITAŁ POLSKI ONLINE – TUTAJ

Cieszymy się, że rozwija się piękna idea tego wydarzenia, ale z drugiej strony spotykamy się w czasie trudnym
dla gospodarki. Z jednej strony mamy coraz lepsze wyniki makro – ekonomiczne, z drugiej jednak gigantyczne wyzwania i świadomość, że kryzys światowej gospodarki (a może tylko spowolnienie) w każdej chwili może zweryfikować nasz optymizm.

Uczestnicy Kongresu 590 szukają odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Jak utrwalać trendy rozwojowe napędzające polską gospodarkę? Czy można iść własną drogą w dobie zmagania się ekonomicznych potęg? Jak musi się zmieniać państwo, aby mógł rosnąć biznes?

Częściowe odpowiedzi na tak postawione pytania uzyskujemy nie tylko podczas debat, ale i konkretnych posunięć rządzących. Jednym z ostatnich takich posunięć jest ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego Pięciopunktowy Pakiet dla Przedsiębiorców. Wprowadza on m.in. mały ZUS dla przedsiębiorców, podniesienie limitu przychodów (najpierw do 1 mln, a potem do 2 mln euro), do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać podatek, objęcie większej liczby firm obniżoną od 2019 r., 9-procentową stawką podatku CIT, czy wreszcie miliard złotych na bezpośrednie wsparcie polskich inwestorów, którzy będą chcieli się rozwijać na rodzimym rynku.
Interesująco zapowiadają się panele dotyczące Przemysłu 4.0 oraz miksu energetycznego Polski w 2040. Tematyka mocno wybiegająca w przyszłość, ale wymagająca już teraz konkretnych działań. Niestety, nie jesteśmy w awangardzie jeśli chodzi o postępy w realizacji czwartej rewolucji przemysłowej. Jest wiele barier, spośród których za najważniejsze uważa się niedostateczne kompetencje pracowników, czy dostęp do finansowania tego rodzaju innowacyjnych i ryzykownych przedsięwzięć. Równie ważne jest to czym będziemy palić w piecach za 20 lat.
Ministerstwo Energii opracowało właśnie zasady polityki energetycznej Polski do roku 2040. W ciągu najbliższych 20 lat inwestycje w energetykę powinny sięgnąć poziomu 400 mld złotych. Ma to przynieść: 60% udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r., 21% OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r., wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., ograniczenie emisji CO2 o 30% do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.). Rzeczywiście, będzie nad czym dyskutować.

„Kapitał Polski” był również obecny na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy (3-5 września br.). W odróżnieniu od Kongresu 590, krynickie Forum jest już wydarzeniem o bogatej tradycji i międzynarodowej renomie. W tym roku Forum odwiedziło 5,5 tys. gości z ponad 60 krajów. Wśród gości znaleźli się byli i aktualni premierzy, marszałkowie izb parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści oraz przedstawiciele najważniejszych, działających zarówno w regionie, jak i globalnie korporacji.

Bardzo interesowaliśmy się również jubileuszowym X Forum Ochrony Zdrowia, które towarzyszyło obradom Forum Ekonomicznego. W ramach FOZ odbyło się kilkanaście paneli tematycznych dotyczących m. in. poprawy jakości usług zdrowotnych, efektywności zarządzania w służbie zdrowia, zapewnienia dostępu do  najnowocześniejszych technologii medycznych, adaptacji innowacyjnych rozwiązań, priorytetów zmian w systemie ochrony zdrowia w latach 2019-2023, czy walki z niedoborami kadrowymi i przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym. W „Kapitale Polskim” przedstawiamy również obszernie laureatów i uczestników tego Forum.

 

Zapraszamy do lektury „Kapitału Polskiego”

Ryszard Żabiński