Już po raz siódmy Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii”

Możliwość komentowania Już po raz siódmy Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii” została wyłączona Aktualności

„Kalendarz Trzech Religii” jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.

Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii”

fot. mat. prasowe

– Otwartość na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Niezmiernie cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia piękno natury, a jednocześnie przypomina o najważniejszym wyzwaniu świata, jakim jest ochrona środowiska naturalnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Kalendarz został wydrukowany w 6 tys. sztuk, a część jego nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.

Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii”

fot. mat. prasowe

„Kalendarz Trzech Religii” jest narzędziem formowania dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturalnego. Pierwszy kalendarz wydano w 2013 roku w nakładzie 3 tysięcy sztuk. Obecnie, ze względu na ogromne zainteresowanie projektem – nakład został podwojony. Kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego:

– Ten kalendarz uświadomił mi, że mimo iż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo. Nasze kalendarzem przekazałem biskupom diecezjalnym, co wzbudziło wielkie zainteresowanie. Otrzymuję teraz od nich telefony z prośbą, czy mógłbym przesłać więcej egzemplarzy. I tak trafiły one na Mazury, do województwa opolskiego czy małopolskiego – ks. bp dr Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach.

– To spotkanie to dla mnie ogromna radość. Dzięki niemu idea dialogu międzyreligijnego dotrze do szerszego grona odbiorców. Trzeba pamiętać, że ten dialog nie rozpoczął się w tym, czy poprzednim wieku. On istniał od samego początku. Ale musimy go kontynuować i na nowo nawiązywać. Cieszę się, że Katowice te działania wspierają – ks. dr Tadeusz Czakański, delegat abpa W. Skworca ds. dialogu z islamem i judaizmem

– Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Bardzo pozytywnie na ten dialog wpływa kalendarz. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa w Islamie. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale i prywatnej. Kalendarz jest wynikiem pracy i atmosfery, która jest między nami. Na pewno jej nie powoduje, ale zdecydowanie przyczynia się do jej polepszenia – Włodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Żydowskiej.

– Lubię ten kalendarz i jego pozytywny wydźwięk. Wysyłamy go do różnych ambasad, w tym do tych w Kuwejcie czy Katarze. W czasie konferencji COP24 wręczaliśmy go przedstawicielom różnych krajów. Wszyscy byli zachwyceni. Sam kalendarz promuje nie tylko dialog międzyreligijny, ale i same Katowice – Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach, Pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP.

– Kalendarz nie jest nowym egzemplarzem do kolekcji. Jest jedną z form budowania mostów, przełamywania barier nieufności i ignorancji, która jest wśród wyznawców różnych religii. To coś niezwykle ważnego, bo służy w budowaniu pokoju i porozumienia – prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, filozof, Uniwersytet Śląski – Wydział Nauk Społecznych.

– Wspólny kalendarz to próba poznania się w dialogu. Ten kalendarz ma ważną rolę edukacyjną i powinien wisieć we wszystkich szkołach – dr hab. Marek Rembierz, religioznawca, Uniwersytet Śląski – Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

– Minione lata pokazały, że kalendarz „Trzech Religii” jest bardzo potrzebny. Istotny jest zwłaszcza jego aspekt edukacyjny. Tutaj mamy możliwość poznania nie tylko siebie nawzajem, ale też tego co robimy i czym żyjemy. To buduje wzajemne zaufanie – Krzysztof Kraus, redaktor merytoryczny kalendarza.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice