Jak wspiera się szkolnictwo zawodowe w Legnicy?

Możliwość komentowania Jak wspiera się szkolnictwo zawodowe w Legnicy? została wyłączona Biznes, galeria, Nauka, Samorząd

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy zorganizowały 26 września konferencję „Zawodowa Strefa”, podczas której omówiony został rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele znajdujących się na terenie LSSE firm, nauczyciele ze szkół zawodowych oraz reprezentanci Rządu.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, aż 41% absolwentów szkół zawodowych ma problem ze znalezieniem zatrudnienia.

– Odnoszę wrażenie, że naszego regionu to nie dotyczy, tutaj uczniowie tę szansę mają. Projekt Zawodowa Strefa, zorganizowany przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny, to przede wszystkim współpraca  szkół, uczelni, firm i instytucji otoczenia biznesu – powiedział w wystąpieniu inaugurującym uroczystą galę prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Witold Lech Idczak. – Nie byłoby jednak pełnego sukcesu bez udziału władz państwowych, skromnego wsparcia Strefy, a przede wszystkim determinacji firm, które oddolnie rozpoczęły ten proces.

Chociaż w Polsce działa obecnie 18 stref ekonomicznych, to właśnie legnicka jest liderem w zakresie wspierania szkolnictwa zawodowego. Jej aktywność w tym zakresie zaczęła się kilka lat temu, od utworzenia klas patronackich w Zespole Szkół w Chocianowie.

Dziś w bezpośrednim otoczeniu Strefy znajduje się blisko 30 szkół zawodowych i technicznych oraz kilka uczelni wyższych, otwartych na współpracę z inwestorami. To właśnie tu powołano do życia zawód „technika mechatronika”, który od kilku lat rozwijają firmy Volkswagen Motor Polska, Sitech i Voss Automotive.

Do tego dochodzą klasy patronackie, będące podstawą nowoczesnego szkolnictwa zawodowego. W Chocianowie Volkswagen objął swoją opieką aż 11 z nich, w których ponad 200 uczniów kształci się w zawodzach: monter mechatronik oraz technik mechatronik. Większość z nich ma realną szansę na pracę w koncernie i rozwój kariery zawodowej.

Śladem Volkswagena podążają kolejne firmy: Winkelmann, Sitech, Voss Automotive Polska, które wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy i Środzie Śląskiej tworzą kolejne klasy. Łącznie działa ich obecnie 26, a naukę pobiera w nich kilkuset uczniów.

Niebagatelną rolę zakładów pracy w rozwoju szkolnictwa zawodowego podkreśliła podczas konferencji prorektor ds. Dydaktyki i Studentów PWSZ w Legnicy, dr Helena Babiuch.

– Oprócz wiedzy merytorycznej, gwarantujemy także praktyki zawodowe, we współpracy z zakładami pracy. My naszego absolwenta musimy przygotować do pełnienia konkretnej roli w przedsiębiorstwach. To firmy działające w LSSE pomogły nam wypracować ten nowoczesny  model kształcenia – powiedziała.

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Rządu, m.in. szef Gabinetu Politycznego Premiera, Elżbieta Witek czy sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Teresa Wargocka.

Projekt Zawodowa Strefa to nie tylko uroczysta gala i liczne debaty, ale przede wszystkim warsztaty branżowe dla uczniów szkół zawodowych i technicznych. Przez dwa dni 550-ciu z nich zwiedzało zakłady produkcyjne największych koncernów działających w LSSE, takich jak Vossautomotive, Sitech, Volkswagen, czy Gates. Zapoznawali się też ze ścieżkami karier w przedsiębiorstwach oraz wzięli udział warsztatach, podczas których mogli wykorzystać zdobyte umiejętności i wiedzę.