Inwestycje przy CPK są naznaczone sukcesem

Możliwość komentowania Inwestycje przy CPK są naznaczone sukcesem została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Rozmowa z Gheorghe Marianem Cristescu, prezesem Chopin Airport Development

Prezes Chopin Airport Development

Chopin Development jest liderem inwestycji okołolotniskowych w Polsce. Dzięki jakim działaniom udało się uzyskać taką pozycję rynkową?
Chopin Airport Development to firma, która 15 lat temu otworzyła swój pierwszy hotel przy lotnisku Chopina i jednocześnie pierwszy w ogóle hotel lotniskowy z prawdziwego zdarzenia. W tamtym czasie niewiele firm hotelowych wierzyło, że taki biznes będzie opłacalny. W przeciągu tego czasu spółka nabrała na tyle doświadczenia i rozpędu, że mogła realizować kolejne inwestycje przy lotniskach. Działania te zawsze były poprzedzone dokładnymi badaniami rynku, dzięki temu też zawsze kończyły się sukcesem dla naszej firmy. Mówiąc o tych inwestycjach mam na myśli nasze hotele przy portach lotniczych w Warszawie, Gdańsku czy Katowicach, a także kolejne, które są w trakcie budowy – przy porcie Rzeszów-Jasionka i Poznań-Ławica. Mam nadzieję, że nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo jeśli chodzi o inwestycje okołolotniskowe m. in. dlatego, że widzimy dynamiczny rozwój lotnisk regionalnych, ale również dlatego, że Centralny Port Komunikacyjny będzie silnikiem dla rozwoju portów regionalnych.

Firma jest również franczyzobiorcą czołowych sieci hotelowych na świecie. Jak realizowana jest ta współpraca?
Chopin Airport Development to firma w pełni profesjonalna. Wybór nowych partnerów przy inwestycjach CAD jest zawsze bardzo dobrze przygotowywany i analizowany na podstawie badań rynkowych, tak aby każdy brand, który kontraktujemy był właściwy dla wybranej destynacji i odpowiadał na oczekiwania lokalne również na globalnym poziomie. CAD – prawdopodobnie jako jedyna firma hotelarska na naszym rynku – współpracuje z pięcioma międzynarodowymi sieciami hotelowymi, co daje nam duży pogląd na ofertę liderów w naszej branży. Na podstawie naszych długoletnich doświadczeń zdajemy sobie sprawę, że nie ma doskonałego modelu biznesowego na różnego typu sytuacje. Jeśli chodzi o Chopin Airport Development to zawsze podejmujemy najlepsze decyzje, co do wyboru sieci, z którą chcemy współpracować. Reasumując, nasz sukces wynika z dobrze wykonanej pracy już od momentu wyboru sieci, poprzez budowę, otwarcie, a następnie operowanie hotelem.

Proszę wymienić najważniejsze projekty inwestycyjne, które będą realizowane przez firmę w przyszłym roku.
Nie jest tajemnicą, że w przyszłym roku będziemy koncentrować się nad rozwojem naszych istniejących obiektów, ale będziemy chcieli również, zgodnie z naszym harmonogramem w drugiej połowie 2019 r. otworzyć pierwszy w Polsce hotel Holiday Inn Express czwartej generacji w Rzeszowie, jak również kolejny hotel Moxy w Poznaniu przy Ławicy. Ponadto pracujemy nad nowymi projektami, o których jest jeszcze za wcześnie, aby mówić. Niewątpliwie jednak przyszły rok przyniesie kolejne niespodzianki ze strony Chopin Airport Development, dzięki którym chcemy jeszcze bardziej zaznaczyć swoją pozycję, jako najprężniej rozwijającej się spółki na rynku hotelarskim w Polsce.      

Był Pan uczestnikiem tegorocznego Kongresu 590. Czy podczas dyskusji panelowych poruszano problematykę rozwoju infrastruktury lotniczej w Polsce i inwestycji okołolotniskowych? Jakie wnioski płyną z tych dyskusji?
Na Kongresie 590, podczas paneli dedykowanych Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, skupialiśmy się przede wszystkim na tym, jaki będzie wpływ Portu Solidarność na region Europy Środkowo-Wschodniej, a także na tym w jaki sposób zbudować CPK. W znacznie mniejszym stopniu dyskutowaliśmy o inwestycjach wokół lotnisk. Jednakże na podstawie naszych doświadczeń, wiemy, że rynek okołolotniskowy jest bardzo dochodowy i jestem przekonany, że wiele podmiotów nie tylko należących do Skarbu Państwa, jak CAD, ale również prywatnych będzie chciało inwestować przy portach lotniczych. Spółka CAD i ja jako hotelarz, wiemy, że na każdą inwestycję należy patrzeć w perspektywie długoterminowej i tak ją przeprowadzić, by w efekcie przyniosła dobry zwrot z ulokowanego kapitału. Jestem przekonany, że inwestycje przy CPK będą szybko się zwracać swoim inwestorem, bowiem od początku są naznaczone sukcesem.

Chopin Airport Development (CAD) jest liderem inwestycji okołolotniskowych i najszybciej rozwijającą się spółką hotelarską w Polsce. CAD to także inwestor, operator oraz administrator istniejących obiektów i inwestycji hotelowych realizowanych od podstaw. Współpracuje z czołowymi światowymi sieciami hotelowymi – Marriott International, Hilton, Best Western, InterContinental Hotels Group, Louvre Hotels Group. W portfelu CAD są trzy hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina – Renaissance Warsaw Airport Hotel, Courtyard by Marriott Warsaw Airport i Hampton by Hilton Warsaw Airport. Spółka posiada także hotele zlokalizowane bezpośrednio przy portach lotniczych w Gdańsku – Hampton by Hilton Gdańsk Airport i Katowicach – Moxy Katowice Airport. Do CAD należy również wypoczynkowo-konferencyjny Best Western Hotel Jurata na Półwyspie Helskim oraz dwa obiekty hotelowe Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence. Wkrótce otworzą się także hotele Moxy (Marriott Int.) w Poznaniu oraz Holiday Inn Express Rzeszów (IHG), a na przełomie 2020 i 2021 r. Moxy & Residence Inn w Warszawie.