Inwestujemy w ludzi!

Możliwość komentowania Inwestujemy w ludzi! została wyłączona Aktualności, Samorząd

Gmina Otyń w ostatnich latach stała się modelowym przykładem samorządu, który wziął sprawy w swoje ręce i wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, aby poprawić komfort życia swoim mieszkańcom. W niewielkiej gminie w ciągu ledwie kilku lat zrealizowano wielkie inwestycje.

Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska (w środku) była gospodarzem powiatowych dożynek w 2019 roku.

Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska (w środku) była gospodarzem powiatowych dożynek w 2019 roku. fot. mat. prasowe

1 stycznia 2018 roku zlokalizowana w powiecie nowosolskim Gmina Otyń oficjalnie zmieniała swój statut i odzyskała prawa miejskie, które po ponad 600 latach utraciła w 1945 roku. Jednak to nie tylko ten symboliczny wzrost rangi i prestiżu świadczy o jej dynamicznym rozwoju na przestrzeni ostatnich lat, co znajduje swoje potwierdzenie w liście prospołecznych inwestycji, których realizację z sukcesami napędzała najpierw Wójt, a po zmianie statutu Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

Na początku pierwszej kadencji Pani Wróblewskiej (2014-2018) niektóre z planów mogły się opinii publicznej wydawać tylko marzeniami. Szybko jednak udowodniono, że sprawnie zarządzany zespół ludzi potrafi pozyskiwać znaczne środki zewnętrzne, sukcesywnie zwiększać dochody gminy i realizować zamierzone plany.

Przy Zespole Szkół w rekordowym tempie wybudowano dwie kolejne placówki oświatowe – najpierw przedszkole, a następnie żłobek. W sumie dwa dofinansowania znacznie przekroczyły 2 mln zł. Placówki dla najmłodszych tętnią życiem i sprawują opiekę dla około 150 dzieci.

– Nasza gmina rozwija się, przybywa młodych małżeństw, kobiety chcą godzić macierzyństwo z aktywnym życiem zawodowym i my wychodzimy temu naprzeciw – mówi Burmistrz Wróblewska.

W szkolnictwie wydarzyło się jeszcze jedno – druga ze szkół (w Niedoradzu) przeszła bardzo potrzebną termomodernizację. Gmina pamięta też o najstarszych mieszkańcach. Dla tych powstał z kolei Dom Dziennej Opieki. Do nowocześnie, a jednocześnie przytulnie wyposażonego budynku w Modrzycy każdego dnia dowożonych jest przez pracownika Gminy 24 seniorów, którzy pod okiem wykwalifikowanej kadry miło spędzają jesień swojego życia. Z wydanych ponad 2 mln zł aż 1,9 mln pochodziło ze wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego/

– Troska o seniorów to nasza wspólna sprawa. Osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie – to nasi rodzice i dziadkowie. Tak samo, jak oni troszczyli się o nas, uczyli i byli dla nas wsparciem, tak my teraz mamy okazję im się odwdzięczyć – podkreśla B. Wróblewska.

Obok inwestycji społecznych w ostatnich latach w Gminie Otyń zrealizowano też kilka kluczowych remontów dróg, które stanowią główną oś komunikacyjną Gminy i które od bardzo dawna wymagały kompleksowych zmian. Nie do poznania zmieniły się przecinające Otyń ulice Chrobrego i Kościuszki. Równie ważne było wyremontowanie ul. Emilii Plater, która jest najdłuższą drogą w Modrzycy. Gmina rozpoczęła też proces stworzenia objazdu dla miejscowości Zakęcie i Konradowo – powstał pierwszy odcinek drogi, która docelowo poprowadzi kierowców wiaduktem nad trasą S3 oraz kolejową „Odrzanką” i ułatwi dojazd do kolejnych wsi Gminy – Ługów i Czasławia.

Wśród istotniejszych inwestycji drogowych warto wymienić jeszcze chociażby przebudowę drogi w Zakęciu i ul. Konopnickiej w Modrzycy, modernizacje i powstanie nowych ulic w Bobrownikach, a ponadto wyczekiwaną od dziesięcioleci budowę od podstaw nowego mostu na rzece Śląska Ochla pomiędzy Ługami a Czasławiem.

ul. Kościuszki Otyń

ul. Kościuszki Otyń fot. mat. prasowe Urząd Miejski Otyń

Przez Gminę Otyń przebiegała niegdyś linia kolejowa numer 371. Gdy kilka samorządów na czele z Powiatem Nowosolskim podjęło inicjatywę rozebrania torowiska i wybudowania w jego miejsce ok. 50 kilometrów ścieżki rowerowej przecinającej powiat, bez wahania dołączył do nich również Otyń. Odcinek znajdujący się w tej Gminie zaczyna się na granicy z Nową Solą i kończy kilka kilometrów dalej unikatowym mostem na Odrze przy granicy z Gminą Wiejską Nowa Sól.

Co ważne, na tym Gmina nie zamierza poprzestać. Rozpoczęte już rozmowy i pierwsze ustalenia z niedaleką Zieloną Górą doprowadzą do tego, że Otyń dalszą częścią rowerowej trasy połączy się najpierw ze znajdującym się w granicach jego Gminy Niedoradzem, a następnie Zatoniem, gdzie kończy się zielonogórska ścieżka rowerowa.

Równie istotnym i również łączącym się z tym wątkiem jest plan powstania nowej siedziby Gminnego Centrum Kultury, która będzie się mieścić w dawnym dworcu kolejowym, a więc w budynku, który mijają rowerzyści przejeżdżający ścieżką przez Otyń.

– Konsekwentnie realizujemy swoje założenia. Pamiętamy o różnych dziedzinach i różnych potrzebach mieszkańców. A tym samym inwestujemy w ludzi, bo nie trzeba nam tłumaczyć, że to nasz największy kapitał – podsumowuje Burmistrz B. Wróblewska.