Innowacje napędzają rozwój Rzeszowa

Możliwość komentowania Innowacje napędzają rozwój Rzeszowa została wyłączona Aktualności, Samorząd

Na VI  Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który odbył się 24-26 września w Poznaniu, miasto Rzeszów zostało uhonorowane prestiżową Polską Nagrodą Innowacyjności 2018. To już kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego miasta.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa fot. mat. prasowe

Rzeszów określany jest jako stolica innowacji, staje się synonimem nowoczesności oraz jakości. Pociąga to za sobą konieczność ciągłej zmiany, przecierania nowych szlaków oraz wytrwałość w wyszukiwaniu nowych i nieznanych nikomu rozwiązań wielu problemów.

Pozycja Rzeszowa na samorządowej mapie innowacji jest doceniana przez ekspertów, organizatorów różnych prestiżowych wydarzeń, kongresów, ale też i to jest przecież najważniejsze, przez samych mieszkańców, którym te innowacje służą.

W marcu w Warszawie, odbywało się Smart City Forum – największy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Jest to platforma wymiany doświadczeń tworzona m.in. przez przedstawicieli administracji publicznej, prezesów i dyrektorów wiodących firm, ekspertów z zagranicy, którzy prezentują innowacyjne rozwiązania sprawdzające się np. w Barcelonie, Singapurze, czy też Toronto.

 

Czarny koń rankingu miast uczących się

Smart City Forum to debata o wyzwaniach stojących przed niemal wszystkimi dziedzinami: od transportu i IT przez ekologię, energetykę, budownictwo aż po medycynę oraz komunikację międzyludzką. Miasto Rzeszów podczas gali zostało nagrodzone Statuetką za I miejsce w Konkursie Smart City w kategorii miast „Smart City od 100 – 500 tys. mieszkańców”. Kapituła konkursowa Forum Smart City przyznała Miastu nagrodę: „za realizację idei Smart City w tym: nowoczesnego systemu teleinformatycznego i administracyjnego, realizację projektów: e-Podatki, e-Edukacja, e-Komunikacja, e-Budżet Obywatelski i wielu innych usług oraz za produkcję zielonej energii”. Statuetkę Smart City Miasto  otrzymało już po raz trzeci.

Rzeszów okazał się też czarnym koniem Rankingu Miast Uczących się wraz z indeksem opracowanym na podstawie badań Polityki INSIGHT zajmując w nim drugie miejsce po Warszawie.

Ranking pokazał, że Rzeszów odznacza się najwyższym poziomem edukacji – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. –  Badania przeprowadzano m.in. w zakresie liczby dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz wyników sprawdzianów szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego. To pokazuje na jakim poziomie odbywa się kształcenie w naszych szkołach. Rzeszów jest też największym ośrodkiem akademickim w całej Unii Europejskiej. Jak podaje Eurostat, na tysiąc mieszkańców studiuje u nas 353 osoby. Uczelnie stawiają coraz śmielej na naukę nowoczesnych technologii – dodaje Tadeusz Ferenc.

Rzeszów fot. mat. prasowe

 

Przyszłość związana z nowymi technologiami

W podsumowaniu Rankingu Miast Uczących stwierdzono, że „Rzeszów to jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców.”

Rzeszów jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce.  W rankingu serwisu rynekpierwotny.pl analizowano dane GUS i Eurostatu za lata 2005-2013. Okazuje się, że najwyższy wskaźnik PKB ma Wrocław – 86 proc. Rzeszów znalazł się na drugim miejscu – wzrost PKB o 81 proc.

Rzeszów fot. mat. prasowe

Nie byłoby to możliwe bez finansowego skoku jakiego dokonało miasto w ostatnich kilkunastu latach. W 2003 roku, na początku rządów Tadeusza Ferenca miasto miało w budżecie 387 mln zł, w tym 54 mln zł na inwestycje. Dziś budżet Rzeszowa wynosi już cztery razy więcej, a na inwestycje zarezerwowano aż dziesięć razy więcej. W tym czasie przybyło w Rzeszowie ponad dwa tysiące nowych firm, a w mieście i najbliższej okolicy swoje oddziały otworzyli tacy giganci jak Heli-One, Goodrich, Asseco Poland, MTU, i BorgWarner. A wiadomo, że nowi inwestorzy oznaczają znaczne poszerzenie tzw. bazy podatkowej i tym samym wzrastające wpływy do miejskiej kasy. To z kolei stwarza samorządowi coraz większe możliwości działania.

Staramy się stwarzać dla mieszkańców takie warunki, aby miasto było dla nich przyjazne – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Budujemy nowe żłobki i przedszkola. Na nowych osiedlach powstają szkoły i hale sportowe. Za ponad 400 mln zł wdrożyliśmy program unowocześnienia transportu publicznego. Bardzo szybko rozwija się ośrodek akademicki. Mamy unikatowe kierunki studiów. Na uniwersytecie powstał kierunek lekarski. To wszystko powoduje, że w Rzeszowie osiedlają się mieszkańcy z innych regionów Polski. Miasto staje się coraz bogatsze dlatego też mamy pieniądze na nowe inwestycje.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone