Gmina Zabierzów: Dobrze wykorzystujemy nasze atuty

Możliwość komentowania Gmina Zabierzów: Dobrze wykorzystujemy nasze atuty została wyłączona Samorząd

Rozmowa z Elżbietą Burtan, wójtem gminy.

Gmina Zabierzów zajmuje wysokie miejsca w różnych prestiżowych rankingach, np. 5. miejsce w skali kraju w rankingu za rok 2015, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Co jest podstawą tych sukcesów?

Wyróżnienia i nagrody, jakie otrzymujemy, są efektem długofalowych działań, podejmowanych na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego naszej gminy. Staramy się wykorzystać wszystkie atuty, takie jak: lokalizacja – bezpośrednie sąsiedztwo Krakowa, znajdujący się na naszym terenie międzynarodowy port lotniczy w Balicach, przebiegająca przez naszą gminę autostrada A4 czy choćby strategiczna linia kolejowa, biegnąca przez Zabierzów na Śląsk. Te atrybuty sprawiają, że możemy się pochwalić doskonałą wręcz komunikacją. Przykładamy ogromną wagę do dbałości o jakość życia naszych mieszkańców. Obecnie gmina Zabierzów liczy 25 tysięcy mieszkańców i nieustanie od kilkunastu lat jej populacja rośnie. Cały czas poprawiamy infrastrukturę i inwestujemy w dziedziny, które są ważne dla jakości codziennego życia mieszkańców. Tworzymy żłobki, rozbudowujemy przedszkola i szkoły, dzięki czemu możemy się pochwalić nowoczesną bazą oświatową. Dbamy również o bezpieczeństwo, dlatego budujemy chodniki i remontujemy sieć drogową. Cały czas poszerzamy też ofertę spędzania wolnego czasu. Rozbudowaliśmy pływalnię o nieckę dla najmniejszych dzieci, budujemy nowe place zabaw i strefy aktywnego wypoczynku oraz siłownie na świeżym powietrzu. Między innymi te działania sprawiają, że gmina Zabierzów to miejsce, w którym warto zamieszkać. Muszę również podkreślić ogromne walory turystyczne. W bliskiej odległości od Krakowa można podziwiać unikatowe w skali całego świata Dolinki Krakowskie i las Garbu Tenczyńskiego, na obszarze których występują skały wapienne, rezerwaty i pomniki przyrody, dlatego rozbudowujemy infrastrukturę turystyczną, zwłaszcza ścieżki rowerowe. Gmina Zabierzów posiada bogate dziedzictwo kulturowe i wiele obiektów zabytkowych z wielowiekową tradycją. Pałac Radziwiłłów w Balicach czy kościoły w Bolechowicach i Rudawie to niewątpliwie jedne z pereł naszego regionu.

Jakie są najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne dokonane w ostatnim roku?

W 2015 roku udało nam się ukończyć i oddać do użytku Centrum Usług Obywatelskich oraz płytę Rynku w Zabierzowie. Rozbudowaliśmy też Ośrodek Sportowo Rekreacyjny w Zabierzowie o małą nieckę basenową oraz szkoły w Bolechowicach i Brzeziu. W ostatnim roku udało się ukończyć wiele ważnych prac związanych z infrastrukturą komunikacyjną. Dodatkowo wybudowaliśmy i uruchomiliśmy zintegrowany węzeł komunikacji pasażerskiej w Zabierzowie w formie parkingu Park&Ride.

Czy gmina jest interesująca dla inwestorów? Jak wygląda współpraca z biznesem?

Tak jak już wspomniałam, gmina Zabierzów posiada doskonałą komunikację i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Na naszym terenie znajdują się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, wjazd na autostradę A4 oraz główna linia kolejowa. Gmina Zabierzów pokryta jest w 100% miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, wodociągową, kanalizacyjną, gazową oraz energetyczną. Dzięki nowoczesnemu zarządzaniu i otwartości zarówno władz jak i mieszkańców, gmina uznawana jest za miejsce atrakcyjne, z ogromnymi perspektywami na dynamiczny i zrównoważony rozwój. W gminie funkcjonuje Punkt Obsługi Inwestora. Jest to miejsce w Wydziale Planowania Przestrzennego Geodezji i Gospodarki Gruntami, którego celem jest pomoc w szeroko pojętej działalności inwestycyjnej. Wsparcie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w Zabierzowie, poczynając od małych zamierzeń budowlanych, poprzez lokalizacje centrów nowoczesnych usług, a kończąc na wielkich przedsięwzięciach inwestycyjnych. W każdym z przypadków inwestor może liczyć na fachową i szybką pomoc. W ramach współpracy z przedsiębiorcami działającymi na terenie gminy Zabierzów, powołaliśmy do życia Radę Przedsiębiorczości, która pełni funkcję doradczą w sprawach współuczestnictwa mieszkańców w zarządzaniu gminą w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Dzięki cyklicznym spotkaniom możemy się dowiedzieć o problemach i oczekiwaniach sektora gospodarczego, działającego w gminie i lepiej z nim współpracować. To wszystko sprawia, że gmina Zabierzów jest dobrym partnerem do biznesu i miejscem, gdzie warto inwestować.

Co uważa Pani za największe wyzwania stojące przed gminą w najbliższych latach?

Wśród najważniejszych zadań stojących przez naszą gminą w najbliższych latach będzie dostosowanie budynków szkolnych do systemu oświaty po rozpoczętej reformie szkolnictwa. Kolejny priorytet to budowa spójnego systemu ścieżek rowerowych, stanowiących alternatywę dla połączeń samochodowych oraz zmiany w systemie transportu zbiorowego, z wykorzystaniem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będziemy także kładli nacisk na modernizację sieci oświetlenia ulicznego w kierunku nowoczesnych technologii. Ważna dla lokalnej społeczności jest również budowa i modernizacja budynków komunalnych, które są centrami integracji, stąd budowa drugiego Rynku w Rudawie wraz z budynkiem stanowiącym miejsce spotkań mieszkańców i seniorów.