Firma rodzinna skutecznie konkuruje na rynku gazów technicznych

Możliwość komentowania Firma rodzinna skutecznie konkuruje na rynku gazów technicznych została wyłączona Aktualności, Biznes, firma tygodnia

Rozmowa z Tadeuszem Skajewskim właścicielem TEMIS Gazy Techniczne, Medyczne, Spożywcze

FOT. archiwum Przedsiębiorcy.pl

 

 

TEMIS&SPAWMET zostały uhonorowane nagrodami Diament Polskiej Jakości 2019 oraz Diament 30-lecia Polskiej Transformacji. Jakie najważniejsze osiągnięcia zdecydowały o przyznaniu tych prestiżowych wyróżnień?

ponad 27 lat. Od początku jej trwania w błyskawicznym tempie reagowała na transformację gospodarczą w kraju, dostosowując swoje usługi i produkty do zapotrzebowania i możliwości rynku. Pierwotnie, jako hurtownia gazów technicznych i przedstawiciel EUROGAZU, rozpoczęliśmy wytwarzanie gazów we własnym zakresie. Niestety do produkcji były potrzebne gazy skroplone, a stacje ich wytwarzania znalazły się w posiadaniu koncernów zachodnich i nie było z ich strony zainteresowania współpracą.

Wykorzystano, więc firmę SPAWMET, która jako nowa i nieznana firma mogła bez trudu pozyskiwać surowiec w postaci gazów skroplonych. Działalność obu firm jest ściśle powiązana, a wręcz nierozerwalna. Producentem jest SPAWMET, który za pośrednictwem TEMIS sprzedaje swoje produkty.Oba zakłady do tej pory prężnie działają w zakresie produkcji i dystrybucji gazów technicznych, spożywczych i medycznych. Naszym priorytetem jest dostarczenie klientowi produktów najwyższej jakości, spełniających wszelkie stawiane im wymagania prawne i jakościowe. Obrót tym asortymentem, a w szczególności gazami medycznymi obostrzony jest szeregiem rygorów jakościowych. Stąd na przestrzeni lat SPAWMET poddał się surowym ocenom jednostek certyfikujących i uzyskał certyfikaty zarządzania jakością ISO 9001, ISO 22000 oraz ISO 13485, wprowadzając do firmy Zintegrowany System Jakości. Posiadanie certyfikatów w zakresie jakości przyniosło naszej organizacji wiele korzyści. Przede wszystkim, zwiększyło szansę na rozwój firmy, pozyskiwanie kolejnych odbiorców, wpłynęło na poprawę konkurencyjności i wiarygodność firmy wśród kontrahentów.Warto również wspomnieć, że firmy TEMIS i SPAWMET zostały ujęte w publikacji książkowej pt. „Zarządzanie jakością i innowacyjnością”, opracowanej przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, jako jeden z przykładów zakładów szczycących się skutecznymi działaniami w zakresie zarządzania jakością.

Firma obecna jest na polskim rynku już od 1992 roku, a więc od początków transformacji gospodarczej w Polsce. Jakie były najważniejsze etapy rozwoju przedsiębiorstwa?

Początkowo istniała jedynie firma ZPUH TEMIS świadcząca usługi ślusarsko-spawalnicze. Podczas prac w zakładzie sporym utrudnieniem był dostęp do gazów technicznych. Przyczyną tego była sprzedaż polskich zakładów koncernom zagranicznym, które produkowały te gazy. Nie mając doświadczenia, wyposażenia technicznego oraz surowców, postanowiono konkurować z największymi koncernami. Utworzenie firmy SPAWMET spowodowało, że staliśmy się niezależni od wszelkich innych dostawców. Dodatkowo poszerzenie oferty gazów technicznych o gazy spożywcze i medyczne było sporym krokiem naprzód w kwestii naszej pozycji na rynku.
W chwili obecnej TEMIS posiada status hurtowni farmaceutycznej, ponadto w dalszym ciągu prowadzimy hurtownię spawalnictwa i stali oraz świadczymy usługi z zakresu cięcia i gięcia. Dysponujemy własnym transportem i dowozimy nasze produkty prosto do klienta. Firma TEMIS w kooperacji z firmą SPAWMET tworzy zgrany duet, który pozwala nam stawać na wysokości zadań i spełniać wymagania naszych klientów.

Jaka jest pozycja firmy na rynku gazów technicznych, medycznych i spożywczych w Polsce?

Szeroka gama produktów, którą nasza firma oferuje, spowodowała, że znajdujemy się w czołówce firm w Polsce zajmujących się nie tylko dystrybucją, ale i również produkcją gazów. Jakość oferowanych produktów i usług potwierdzona certyfikatami umacnia naszą pozycję na rynku. Co więcej, starania na rzecz doskonalenia jakości, potwierdzane systematycznie przez kolejne nagrody i wyróżnienia otworzyły przedsiębiorstwu, w tak trudnej, niszowej branży szansę na umocnienie i zapewnienie sobie dobrej pozycji i prestiżu na rynku.
Mimo wielu zagranicznych koncernów, działających na polskim rynku w przemyśle gazowym, nasza firma nie ustępuje im w ilości oferowanych produktów jak i w kwestii konkurencyjności cen.

Portfolio produktowe i usługowe przedsiębiorstwa jest bardzo szerokie. Co jest flagowym produktem przedsiębiorstwa?

Najbardziej flagowym produktem firmy jest tlen medyczny. Jako pierwsza polska firma, zakład SPAWMET uzyskał zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie produktów leczniczych – w tym właśnie tlenu medycznego. Wiele podmiotów leczniczych jak i prywatnych praktyk zawodowych lekarzy, stomatologów zaopatruje się w nasz produkt. Można śmiało powiedzieć, że dzięki niemu mamy wielu stałych klientów, którzy zaufali nam w kwestii najwyższej jakości produktu.

TEMIS jest firma rodzinną. Jakie atuty ma taka forma własności w porównaniu np. z korporacjami?

Przede wszystkim firmy rodzinne, jak nasza, odznaczają się silnymi relacjami z pracownikami, opartymi na zaufaniu, przez co wzrasta ich poziom identyfikacji z firmą, a to z kolei przekłada się na jakość pracy. Za plusy małych organizacji należy uznać: otwartość, efektywność i często tradycję, która pozwala trwać nawet w chwilach kryzysów ekonomicznych.W małej rodzinnej firmie łatwiej przebić się z dobrym pomysłem i natychmiast go zrealizować. W korporacjach system potrafi być dużo bardziej brutalny, w którym stawia się na pierwszym miejscu zysk, a człowiek jest na drugim planie.

Dziękuję za rozmowę Radosław Nosek

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone