El-Box: Silna pozycja na wymagającym rynku

Możliwość komentowania El-Box: Silna pozycja na wymagającym rynku została wyłączona Biznes

Rozmowa z właścicielem firmy, Krzysztofem Kraszewskim.

Firma funkcjonuje od ponad 20 lat. Co zmieniło się przez ten czas na rynku obróbki blach?

Nastąpił znaczący rozwój branży, która przeszła w tym czasie rewolucję. Szczególnie w ciągu ostatnich kilku latach nastąpił znaczący rozwój maszyn, które w tej chwili wykorzystują technologie hybrydowe, zaawansowane systemy ochrony pracownika, nadzoru pracy oraz komunikacji sieciowej. Polskie firmy uzyskały pełny dostęp do najnowszych technologii, oferowanych przez zachodnie koncerny i wspomagając się dotacjami z funduszy unijnych są w stanie systematycznie unowocześniać swoje parki maszynowe. Znaczący wpływ na rynek obróbki blach miała rewolucja internetowa, rozpoczęta pod koniec lat 90-tych, która ułatwiła prezentowanie oferty szerokiemu gronu potencjalnych klientów, zarówno zagranicznych, jak i krajowych. Nie można pominąć pozytywnego wpływu otwarcia granic oraz integracji rynku europejskiego. Poprawa warunków funkcjonowania na rynku spowodowała, że zwiększyła się jeszcze bardziej konkurencja w zakresie usług obróbki blach. Tym bardziej cieszy nas fakt, że budujemy coraz silniejszą pozycję na tak wymagającym rynku.

Pański zdaniem polskie przepisy sprzyjają rozwojowi działalności gospodarczej?

Obciążanie firm sprawozdawczością jest coraz większe, a miało ulegać zmniejszaniu w ramach przyjaznej polityki dla przedsiębiorców. Obowiązki dotyczące GUS to dla firm konieczność zatrudnienia niekiedy kilku osób więcej, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa, co powoduje dodatkowe koszty. Dla małych przedsiębiorców większość formularzy jest po prostu nie do zrobienia, a w związku z tym, że badanie ma charakter obowiązkowy, zamieszczane są w nim dane niekoniecznie prawdziwe. Uważam, że powinno się ujednolicić sprawozdawczość poszczególnych urzędów, ponieważ często dane przekazywane do ZUS czy Urzędu Skarbowego są takie same, jak w sprawozdaniach GUS. Byłoby to dużym wsparciem dla przedsiębiorcy.

Oprócz Polski, El-Box działa z sukcesami także zagranicą…

Dzięki inwestycjom i dbaniu o rozwój firmy, staliśmy się partnerem biznesowym godnym zaufania dla wielu poważnych koncernów europejskich. Kluczowe rynki, na których chcemy rozwijać naszą działalność, to: Niemcy, Belgia, Holandia oraz kraje skandynawskie.

Jakie są plany firmy na najbliższe miesiące?

Najważniejszą inwestycją w 2017 r. jest zakup gruntu i budowa nowej siedziby firmy. Będzie to przestronna hala oraz nowoczesny budynek biurowy. Równolegle planujemy poszerzenie oferty o cięcie rur oraz profili, na które pozwoli nam zakup specjalistycznej maszyny, dedykowanej do tego typu obróbki. Inwestujemy również w systemy informatyczne, które mają za zadanie wspierać nas w nadzorowaniu procesu produkcyjnego oraz w szkoleniu pracowników.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone