Dolny Śląsk ciągle atrakcyjny dla inwestorów

Możliwość komentowania Dolny Śląsk ciągle atrakcyjny dla inwestorów została wyłączona Aktualności

Japońska Toyota, która była jednym z pierwszych wielkich inwestorów na Dolnym Śląsku, cały czas rozbudowuje swój potencjał. W swojej fabryce silników w Jelczu Laskowicach, do 2020 roku, zainwestuje prawie 700 milionów złotych i dodatkowo utworzy około 700 miejsc pracy.

Wrocław jest bardzo mocny zwłaszcza w dwóch branżach: technologiach informacyjnych (IT) oraz w finansach fot. mat. prasowe

 

Niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz zaczyna budowę nowej fabryki silników w Jaworze. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł. W kwietniu powierzono prace, przy kolejnym etapie budowy, konsorcjum, którego liderem jest spółka z grupy Eiffage w Polsce. Wartość zlecenia to ponad 300 mln zł.

Do tego dochodzi jeszcze budowa największej w Europie fabryki baterii do samochodów elektrycznych. W Biskupicach Podgórnych LG Chem buduje fabrykę, która będzie mogła wyprodukować nawet 100 tysięcy sztuk wysokowydajnych baterii.

Po pierwsze, motoryzacja

To tylko kilka przykładów z regionu Dolnego Śląska w jednej, ale już potężnej branży automotive. Dzięki takim m.in. przedsięwzięciom motoryzacja jest już jedną z głównych gałęzi przemysłu w Polsce i odpowiada już za ponad 11 proc. wartości produkcji przemysłowej. Pod względem produkcji komponentów i części samochodowych jesteśmy liderem w Europie Środkowo Wschodniej.

Wspomniane inwestycje imponują wielkością i nowoczesnością rozwiązań. W Jelczu Laskowicach Toyota będzie produkowała nowe typy silników benzynowych i hybrydowych. Te ostatnie stanowią ok. 40 proc. sprzedaży koncernu w Europie i udział ten szybko rośnie.

Najnowszą generację silnika zaprojektowano w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty (TNGA – Toyota New Global Architecture). Silnik wraz z baterią będzie mógł być wykorzystywany w napędach hybrydowych oraz w wersji konwencjonalnej. Będą one montowane w modelach Toyoty, które pojawią się na rynku od 2020 roku. Z kolei, fabryka Mercedesa będzie połączeniem najwyższych standardów w branży automotive z ideą przemysłu 4.0. Zakład ma powstać już w 2019 roku. LG Chem pod Wrocławiem inwestuje w nowy, niezwykle szybko rozwijający się rynek aut elektrycznych. Tym samym, przedsięwzięcie to wpisuje się w naszą strategię rozwoju elektromobilności.

AGD – dolnośląska specjalność

Ale wielkie inwestycje globalnych koncernów realizowane są również w innych branżach. W Środzie Śląskiej, niedaleko Wrocławia, powstaje najnowocześniejsze na świecie centrum naprawy silników lotniczych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Lufthansy Technik i GE Aviation . Podzielono je na dwa etapy Pierwszy to uruchomienie centrum serwisowania i naprawy silników, drugi – budowa nowoczesnej komory do testowania silników samolotowych. Centrum ma rozpocząć działalność na początku 2019 roku. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na miliard złotych. Pracę znajdzie tam 600 osób.

Kontynuowane są inwestycje w innych branżach, która od wielu lat stanowią wizytówki Dolnego Śląska. Chodzi o branżę AGD i centra logistyczne. W tym roku, firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego rozpoczęła budowę nowego centrum logistycznego we Wrocławiu. Będzie ono miało powierzchnię 30 tys. mkw i ma obsługiwać dwie wrocławskie fabryki koncernu: lodówek i piekarników. Przypomnijmy, że fabryki te otwarto we wrześniu 2017 roku. W sumie, w zakładach, w które zainwestował niemiecki koncern pracę znajdzie 1300 osób.

Usługi biznesowe na topie

Stosunkowo nowym trendem w inwestycjach jest rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych. Według szacunków analityków Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), tylko w latach 2006-2015 sektor utworzył w krajach Unii Europejskiej niemal 1,5 miliona miejsc pracy. Wśród polskich ośrodków, poza Warszawą, zdecydowanie dominuje Kraków (ok. 50 tys. osób zatrudnionych w ponad 138 takich centrach) i Wrocław (ponad 34 tys. zatrudnionych w 111 centrach). Największe polskie miasta ostro rywalizują o takich inwestorów. Każde z nich ma swoje unikatowe przewagi, czym stara się przyciągnąć zagraniczne koncerny. Warszawa ma największą powierzchnię biurową, Katowice są jedyną w Polsce aglomeracją, Łódź notuje bardzo dużą dynamikę rozwoju. Wrocław jest bardzo mocny zwłaszcza w dwóch branżach: technologiach informacyjnych (IT) oraz w finansach.

Wprawdzie rynek usług biznesowych jest bardzo zróżnicowany, jednak właśnie te dwie specjalności Wrocławiu przyciągnęły wiele krajowych i międzynarodowych firm, które w stolicy Dolnego Śląska otworzyły swoje centra technologiczne. We Wrocławiu centra mają już m.in.: BNY Mellon, Credit Suisse, EY, IBM, HP, Nokia, Work Service, Hicron, Selena, Kruk, Netia, 3M, DataArt, Ocado Technology, Red Embedded, Ryanair, UBS, Whirpool i wiele innych.