Dofinansowania i rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej

Możliwość komentowania Dofinansowania i rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej została wyłączona Aktualności, Prawo i Podatki

Polityka klimatyczna oraz zmiany w handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych wpłynęły na wzrost cen energii elektrycz­nej na rynku hurtowym. W konsekwencji zdecydowano o wprowadzeniu nadzwyczaj­nych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę odbiorców końcowych przed nagłym wzrostem kosztów zaopatrzenia w energię. Szczególne uprawnienia w tym zakresie przyznane zostały przedsiębiorcom.

Rodzaj uprawnień związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej uzależniony został od kategorii prowadzonej przez przedsiębiorców działalności. Odmienne uprawnienia nadane zostały mikro i małym przedsiębiorcom, śred­nim i dużym, a także podmiotom prowadzą­cym działalność w sektorze energochłonnym.

I. Zachowanie dotychczasowych cen prądu przez mikro i małych przedsiębiorców
Przedsiębiorcom zatrudniającym mniej niż 50 pracowników, których roczne obroty nie przekraczają 10 mln Euro, przyznane zosta­ło uprawnienie do zachowania w II półroczu 2019 r. cen prądu w wysokości nie wyższej niż te istniejące w dniu 30 czerwca 2018 r.
Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia było złożenie oświadczenia potwierdzające­go status odbiorcy końcowego w terminie do dnia 13 sierpnia 2019 r.

II. Dofinansowanie dla średnich i dużych przedsiębiorców
Pozostałym przedsiębiorcom niezmiennie przysługuje jednak prawo do wystąpienia z wnioskiem o wypłatę dofinansowania z ty­tułu wzrostu cen energii elektrycznej za okres od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.
O wypłatę dofinansowania mogą zwrócić się przedsiębiorcy zatrudniający średniorocznie więcej niż 50 pracowników oraz osiągający roczny obrót przekraczający 10 mln Euro. Dofinansowanie stanowi pomoc de minimis, zatem wysokość wsparcia nie może przekro­czyć równowartości 200 tys. Euro w ciągu trzech lat kalendarzowych.
Wniosek o wypłatę dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej należy zło­żyć w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r. pod rygorem utraty prawa do otrzymania dofinansowania. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku zarządca rozliczeń cen zatwierdza wniosek i dokonuje wypłaty dofi­nansowania w terminie 40 dni od dnia otrzy­mania wniosku.
Do ubiegania się o dofinansowanie nie są uprawnieni przedsiębiorcy wykonujący dzia­łalność gospodarczą w sektorze energochłon­nym, którym nadane zostały odrębne upraw­nienia w tym zakresie.

III. Rekompensaty dla podmiotów z sektora energochłonnego
Przedsiębiorcom z sektora energochłonnego, których rentowność oraz konkurencyjność jest istotnie zagrożona w wyniku wzrostu cen energii elektrycznej, przyznawane są rekom­pensaty pieniężne.

Do ubiegania się o rekompensaty uprawnio­ne są podmioty wykonujące działalność go­spodarczą w sektorze lub podsektorze ener­gochłonnym (tj. m.in. górnictwie, produkcji metali, chemikaliów, papieru, odzieży, włó­kien i tworzyw sztucznych), które:
1) posiadają tytuł prawny do instalacji (tj. urządzenia, którego eksploatacja może spowodować emisję do powietrza, wody, gleby lub ziemi substancji, energii, ciepła, hałasu, wibracji lub pola elektromagne­tycznego) i eksploatują tę instalację;
2) posiadają wdrożony system zarządzania środowiskowego i system zarządzania energią;
3) nie zostały postawione w stan likwidacji lub wobec których nie jest prowadzone po­stępowanie upadłościowe;
4) nie zalegają z zapłatą podatków i należno­ści z tytułu składek na ubezpieczenia spo­łeczne.
Wniosek o przyznanie rekompensaty nale­ży złożyć w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku kalendarzowym, za który są one przyznawane. Rekompensaty są wypłacane jednorazowo, z zastrzeżeniem, że podmiot, któremu zostały przyznane, jest obowiązany do prowadzenia produkcji w in­stalacji przez okres kolejnych 2 lat.

IV. Zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej przez zakłady energochłonne
Niezależnie od powyższych uprawnień przepisy ustawy o podatku akcyzowym prze­widują możliwość zwolnienia od akcyzy re­alizowanego poprzez zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzysty­wanej przez zakłady energochłonne.

Ze zwolnienia skorzystać mogą zakłady energochłonne, czyli podmioty, u któ­rych udział kosztów wykorzystanej ener­gii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek, wynosi ponad 3%, które:
1) wykonują działalność gospodarczą m.in. w zakresie górnictwa, produkcji i od­lewnictwa metali, produkcji tekstyliów, chemikaliów i tworzyw sztucznych;
2) prowadzą księgi rachunkowe;
3) nie korzystają w stosunku do tej ener­gii elektrycznej z innego zwolnienia od akcyzy (tj. zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej, w procesach elektro­litycznych, metalurgicznych lub mineralo­gicznych).
Zwrot dokonywany jest na wniosek za okres roku podatkowego. Wniosek złożony powi­nien zostać w terminie do dnia 31 grudnia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, na podstawie których określono koszty wykorzystanej energii elektrycznej oraz opinię biegłego rewidenta potwierdzają­cą prawidłowość wyliczeń.

V. Wysokość dofinansowań i rekompensat
W przypadku spełnienia powyższych wa­runków przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o udzielenie dofinansowania, pomocy publicznej w formie rekompensaty lub zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elek­trycznej. Wartość dofinansowania z pań­stwowego funduszu celowego dla średnich i dużych przedsiębiorców może sięgać nawet 200 tys. Euro. Limit środków finansowych przeznaczony na przyznanie rekompensat pieniężnych dla średnich i dużych przed­siębiorców za 2019 i 2020 r. wynosi łącznie 1 780 000 000 zł. Natomiast, możliwa kwota zwrotu akcyzy od energii elektrycznej zapła­conej przez zakłady energochłonne nie zo­stała ograniczona.
Wszystkich przedsiębiorców zaintereso­wanych pozyskaniem dofinansowana bądź rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej, a także zwrotu akcyzy, zapra­szamy do kontaktu